Nový formát SPZ vyvolal masové obavy: Čeští řidiči netuší, koho se nová povinnost vyměnit registrační značky za nové týká

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autožive
                   

Registrační značky mají nový formát a někteří řidič netuší, jestli se jich to týká a zda budou muset na registr vozidel žádat o vydání nové registrační značky. Tak, aby tabulky splnily nový, předepsaný formát. V provozu se totiž víc a víc objevují registrační značky, jež neodpovídají formátu, který motoristé historicky znají, proto se objevují obavy, jestli majitelé vozů se starými tabulkami neporušují předpisy. Zda jim nehrozí nějaká pokuta.

SPZ mají najednou jiný formát a řidiči nevědí, jak se jich to týká

Do redakce nám přišel 12. 3. 2024 e-mail s dotazem od čtenářky Jany R. a my jsme se jej rozhodli po přečtení zveřejnit v plném rozsahu. Na co se paní Jana ptá? „Zahlédla jsem na autech novou SPZku,“ píše paní Jana„Jsem už starší, důchodkyně. Nechci zbytečně na úřad. Ale také se bojím pokuty,“ pokračuje čtenářka. „Já mám SPZ klasickou, číslo, písmeno, číslo a pak čtyři čísla,“ pokračuje paní Jana. 

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

„Ale viděla jsem značky s více písmeny a méně čísly a nevím, jestli se mě to týká a zda musím něco řešit,“ uzavírá své obavy čtenářka. Rovnou můžeme říct, že v případě čtenářky, paní Jany, nejde o nic vážného. Nijak se jí věc netýká, nic nemusí řešit. O co totiž jde? Věc se má tak, že po jednadvaceti letech došla paleta kombinací v hlavním městě ke svému konci. A to přineslo nutnost zavedení nového formátu.

Naléhavé: Každý, kdo má na autě tuhle SPZ, dostane astronomickou pokutu. Policie se s vámi mazat nebude

Stávající systém, který zahrnuje kombinaci dvou písmen a pěti čísel, by vyčerpán. Jinak řečeno, po vydání poslední značky s kombinací 9AZ 9999 musí přijít na řadu inovovaný formát. Ministerstvo dopravy se vypořádalo s touto situací tak, že rozhodlo o zavedení nového formátu, jenž přidává další písmeno namísto první číslice na pravé straně registrační značky. Takže už v Praze nebudou čtyři čísla, ale písmeno a číslo.

Praha má na roky zase klid, značky v nejbližší době nedojdou

Tento nový formát umožní vytvoření dalších pěti milionů kombinací, to by mělo na nějaký čas vydržet. Vše začalo číslováním 1AA A000. Jeden nemusí být nadprůměrně geniální matematik, aby si představil, že tohle by mělo zajistit dostatečný počet kombinací pro Prahu na několik dalších let. Ostatní kraje zatím zůstávají u stávajícího formátu značek. Tam nejsou počty nově registrovaných aut tak vysoké. A existuje (zatím) dostatečný počet kombinací k dispozici.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Nakonec, i kdyby v budoucnu došlo k vyčerpání jako v Praze, princip řešení už je díky hlavnímu městu jasný. Co to znamená pro řidiče? Nic. Změna není z hlediska rozměrů ani formátu nijak zásadní a je prováděna postupně při vydávání nových registračních značek. Kdo přijde na registr, dostane novou značku a o nic se nestará. A ten, kdo má starou SPZ, také nic neřeší a prostě dál jezdí. Pouze v případě ztráty či poškození a vydání nové tabulky pak přijde do styku s SPZ v novém formátu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články