Mimořádné změny pro řidiče. Prezident zákon podepsal. Od kdy, kde a pro koho?

Neuvěřitelné se může stát skutečností, zrušení poplatku za dálnice je tady! Od kdy, kde a pro koho novinka platí?

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Evropa už dávno není oblastí rozdělenou na jednotlivé státy bez nějaké vzájemné interakce. Je běžné, že v rámci EU, respektive Schengenského prostoru, jezdí řidiči napříč Evropou. Stačí jim k tomu občanský průkaz. Doby, kdy se na každé hranici stály fronty a motoristé se obávali pasové a celní kontroly, jsou dávno pryč. Všech řidičů se tedy týkají změny v jednotlivých evropských státech, myšleno změny v tuto chvíli dopravní.

Řidiči cestují napříč Evropou. Musejí znát všechny předpisy

Češi objevili v Polsku nové Chorvatsko, letošní léto míří hodně našich obyvatel ne na jih jako dřív, ale na sever. Baltské moře je sice chladnější, ale cenová politika tamních podnikatelů podle všeho řadě českých turistů vyhovuje víc než astronomicky šponované ceny na chorvatském pobřeží. Je třeba počítat s výraznými změnami v zpoplatnění státních dálnic, které v Polsku proběhly. Začala platit novela zákona o zpoplatněných dálnicích a Státním silničním fondu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tato změna přináší radostnou zprávu pro majitele osobních automobilů a motocyklů, kteří budou nyní moci využívat určité úseky dálnic zdarma. Jednou z nejvýraznějších novinek je zrušení mýtného na dvou konkrétních úsecích státních dálnic, a to A2 Konin – Stryków a A4 Wrocław – Sośnica. Tato opatření budou prospěšná zejména pro řidiče osobních automobilů a motocyklů s maximální povolenou hmotností nepřesahující 3,5 tuny, kteří budou na těchto úsecích osvobozeni od poplatků. Jinak řečeno, řidiči osobních aut tam budou jezdit zdarma!

Jeden stát zvyšuje daně a poplatky, jiný občanům pomáhá

Dříve zpoplatněné úseky tedy nyní nabídnou bezplatné cestování, to představuje samozřejmě významnou úlevu pro mnoho motoristů. Účelem této novely je jednak zvýšit komfort cestování a možnosti komunikace občanů, jednak snížit finanční zátěž řidičů osobních automobilů. Ministerstvo infrastruktury věří, že tato změna přinese pozitivní efekty pro širokou veřejnost. Kromě zrušení mýtného na některých úsecích dálnic novela také zahrnuje další důležité změny. Jednou z nich je zákaz předjíždění kamionů na rychlostních komunikacích.

Vlastníte auto? Brzy budete platit 7 nových typů daně. Půjde o velké peníze, dobře si to spočítejte

Tato novinka má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu tím, že omezí negativní jevy spojené s blokováním levého jízdního pruhu a překračováním povolené rychlosti na dálnicích a rychlostních komunikacích ze strany řidičů kamionů. Tady je zapotřebí zpozornět, hlídat se musejí zejména ti řidiči, kteří předjíždějí nákladní auta a kamiony, jak to jen jde. Novela totiž zavádí zákaz předjíždění kamionů na rychlostních komunikacích.

Předjíždět kamiony a nákladní auta? Pozor, teď už ne!

Obsahuje výjimku, která takový manévr umožňuje za předpokladu, že se předjížděné vozidlo „pohybuje rychlostí mnohem nižší, než je povolená rychlost“. Podle ministerstva, které bylo odpovědné za vypracování návrhu zákona, bude rozdíl mezi předjíždějícím a předjížděným kamionem 10 km/h. Zpět k tématu dálnic bez poplatku, v českém kontextu. Poláci zbavili poplatku dálnice, které provozuje stát.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Ty spravuje Generální ředitelství státních silnic a dálnic (GDDKiA). Existují ještě tři koncesní úseky. A to A1 Rusocin – Nowa Wieś (cca 152 km), A2 Konin – Świecko (cca 255 km, z toho úsek obchvatu Poznaň v délce cca 17 km je zdarma) a A4 Katowice – Kraków (cca 60 km). Tam mýtné vybírají koncesionáři dálnic.

Jinak řečeno – stát se rozhodl, že dálnice, které spravuje, budou zdarma. V okamžiku, kdy čeští představitelé rozhodli o tom, že bude poplatek za jízdu po dálnici dramaticky navýšen. Jeden nechce připomínat ceny potravin a dalších komodit v Polsku a v ČR, což je věc z jiného oboru. Ale i s ohledem pouze na poplatky dálnic, v čem je polská situace jiná než ta česká?

Chtěli byste dálnice zdarma?

Zdroj: TVN24
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články