O letošních prázdninách na silnicích zemřelo méně lidí

                   

Výsledky statistik za první polovinu letošních prázdnin přináší číslo 43 mrtvých. To je o 9 méně než loni. Nejen prázdninové období, ale celkově má tento rok nižší nehodovost včetně těžkých zranění a úmrtí. Naopak ale stoupá počet případů pití za volantem. Oproti loňsku došlo k odhalení o 119 případů více.

Červenec však začal tragicky

Nejtragičtějším obdobím letošního roku byl prodloužený víkend na začátku velkých prázdnin. Během něj zemřelo na silnicích 16 lidí. Prázdninové měsíce jsou nejvíce nebezpečné z období celého roku, protože se spousta řidičů vydává vstříc prázdninovým zážitkům a mezi nimi i tzv. „sváteční řidiči“. Letos se navíc většina pohybovala pouze po území ČR.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Policie ohlásila, že řidiči prokázali na začátku července mimořádnou bezohlednost a na silnici se neumí chovat. Třebaže tragicky začal, červenec nakonec dopadl lépe než ten v roce 2019. Kromě 43 mrtvých se v červenci počítá i se 168 těžce zraněnými. Loni to bylo 52 mrtvých a 190 těžce zraněných.

  • nejméně nehod a mrtvých je prozatím v březnu, a to 33
  • nejvíce úmrtí se stalo v červnu, celkem 47

Celkový počet tragicky zesnulých účastníků dopravních nehod je od počátku roku 268, přičemž touto dobou před rokem to bylo o 10 lidí více. Větší rozdíl je ve statistice těžce zraněných, tedy 889 oproti 1 122 minulý rok.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Více však usedáme za volant pod vlivem

Kde však bohužel nastal nárůst je počet řidičů, kteří za volantem požili alkohol. Dosud se policie setkala s 2458 případy nadýchání alkoholu u řidiče. To je o 119 více než v loňském roce. Chybí zde však statistiky o počtu zkontrolovaných řidičů, které by mohly odhalit spíše přesnější procentuální výsledek. Alespoň lze tvrdit, že řidiči jezdí opatrněji. To lze vydedukovat z toho, že kvůli nepřiměřené rychlosti se prozatím odehrálo na českých silnicích 6502 nehod. Před rokem to ve stejné době bylo již 7614.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články