Od 1. ledna 2024 čeká řidiče nové zdražení. Kdo a proč bude muset sáhnout hlouběji do peněženky?

V roce 2024 čekají na řidiče další výdaje, a to i v oblastech, které zřejmě nečekali. Jednou z nich je zásadní změna v tom, kdo bude nyní platit za přestupky.

i Zdroj fotografie: Martin Duplák pro AutoŽivě
                   

Že výrobky a služby kolem nás v poslední době opravdu nezlevňují, o tom jsme se asi přesvědčili všichni a pravděpodobně nejednou. A nemám teď úplně na mysli „zlevnění“ oblíbeného sýru nebo salámu v supermarketu v řádu procent, když se před tím zdražil o desítky procent. Inflace (a nejen inflace) zkrátka posunula cenovky z nedávné vcelku nekompromisně směrem nahoru. A zdražení se pochopitelně nevyhnulo a nevyhne ani řidičům. Pojďme se na to podívat společně.

Nově si pojistíte elektrokoloběžku i zahradní traktůrek

Jak již proběhlo českými médii, s účinností od 23. prosince 2024 dochází ke změně zákona o pojištění z odpovědnosti z provozu, neboli tzv. „povinného ručení“. Jednou ze zásadních změn, obsažených v novém zákoně je rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti. Vozidlem se totiž nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h. Resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg. Nově budou do pojištění spadat také přípojná vozidla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se nově považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Jde tedy především o elektrické koloběžky či Segwaye. Ale také golfové vozíky nebo zahradní traktůrky. Elektrokola jsou z pojištění vyloučena, neb u nich není motor hlavním zdrojem pohybu (tím jsou stále pedály a motor slouží jen jako pomocný zdroj). Kdo však máte elektrokoloběžku, jednokolku či podobné „přibližovadlo“ osobní mobility, bude se vás týkat změna a povinnost platit na vaše motorové vozidlo pojištění.

Platit bude ten, kdo spáchá přestupek

Současně se také nově definuje, kdo bude plátce pojištění. Nyní je povinnost na majiteli vozidla, nově se tato přenáší na provozovatele vozidla. U většiny aut je to stejná osoba, ale např. u leasingu je majitelem leasingová společnost a provozovatelem klient leasingu. Zjednodušeně: pokutu za nepojištěné vozidlo dosud platil majitel, nově ji bude platit provozovatel. Uleví se pravděpodobně všem pronajímatelům a „půjčovatelům“, nově budou muset za přestupky platit přímo ti, jichž se těchto přestupků dopustili.

Problikávání ostatních řidičů jako varování před policií rozpaluje hlídky doběla. Hodnotí to jako přestupek a pokutují ho

A v neposlední řadě dochází ke zvýšení minimálních limitů pojistného plnění ze současných 35 mil. Kč na 50 mil. Kč. Takzvaných 35 na 35, tedy ve stejném poměru částka na škody na zdraví i škody na majetku, totiž už při dnešních cenách mnohdy zdaleka nestačí. Týká se to zejména škody na zdraví a ušlém zisku. Není totiž vůbec nic neobvyklého, když se někdo způsobí nehodu a následné vážné poškození zdraví někomu, kdo se bude léčit dlouhodobě, případně bude mít trvalé následky do konce života.

Platit někomu rozdíl mzdy může být opravdu drahá záležitost

A pokud někdo takový měl čistý měsíční příjem 100 000 korun, o který kvůli nehodě přišel a přišel o něj do konce života, bude nutno mu platit rozdíl z nového příjmu a příjmu před nehodou. Jednoduchou matematikou je již z tohoto jednoduchého příkladu zřejmé, že na první pohled nepředstavitelných 35 milionů nemusí v takovém případě stačit. A je nasnadě, že některé pojištovny promítnou navýšení limitů pojistného plnění i do ceny pojištění – vcelku pochopitelně.

Hlavní změny povinného ručení 2024

  • Povinné ručení se rozšiřuje na více druhů vozidel – nově se bude týkat i elektrokoloběžek, segwayů, zahradních traktůrků či golfových vozítek.
  • Povinnost si toto pojištění sjednat se bude vztahovat na provozovatele vozu, nikoli na jeho vlastníka.
  • Ruší se tzv. zelená karta (bude ale nadále nutná pro cesty do ciziny)
  • Minimální limit pojistného plnění se zvyšuje na 50 milionů korun.

Podtrženo a sečteno: pokud máte nějaké „elektrické zařízení osobní mobility“ (od teď motorové vozidlo podléhající pojištění), tu a tam se vám povede nějaký přestupek (a dosud jste jej nehradili), bude pro vás nový rok 2024 rozhodně rokem dražším. Pro nás všechny ostatní, pokud se pojišťovny rozhodnou zdražit, bude i naše pojistka zřejmě stát také o nějakou tu stokorunu více. Jak to vidíte vy? Jak se podle vás bude pojišťovat elektrokoloběžka bez SPZ? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Týká se vás dražší pojistné v roce 2024?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články