Odborníci identifikovali čtyři nejspolehlivější motory všech dob

Za ta léta nám automobilová průmysl představil mnoho spolehlivých strojů – a několik odborníků vybralo 4 absolutně nejlepší v celé historii.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Názory se mohou různit napříč generacemi a vlastně se na nich neshodnou ani světoví odborníci. Seznam agregátů níže proto vychází z tvrzení skupiny „Sar“, která se zabývá detailními rozbory motorových jednotek. Mimo nich ale zkoumá i zbytek konstrukce, zejména navázané sací a výfukové potrubí, aby mohla agregát posoudit po všech stránkách. Výběr probíhal z desítek top modelů, na stupni vítězů však skončily pouze čtyři.

Top motor má každý kontinent

Největší výrobci automobilů pochází z jihovýchodní Asie, Spojených států amerických a Evropy, kde je soustředěna velká část světového automotivu. Každý z těchto kontinentů má přitom zástupce luxusních vozidel, dostupných modelů i výkonných strojů. Výsledky možná nejsou příliš překvapivé, alespoň jednu automobilku by zřejmě tipl každý. Seznam zahrnuje pouze sériově vyráběné motory, nikoliv závodní ani speciálně sestavené.

Cummins 6BT

Americká síla pod kapotou v podobě Cummins 6BT byla zvolena nejspolehlivějším motorem světa. Jeho objem dosahuje 5,9 litrů a bez velkých komplikací vydrží bez problémů alespoň 0,5 milionů km, i když někteří majitelé deklarují i dvojnásobek. Do pick-upů je osazován už přes 15 let a ani původní modely na tom nejsou po technické stránce nějak špatně.

iZdroj fotografie: Cummins
Cummins 6BT

Mercedes OM617

Z evropských výrobců je na druhém místě zastoupen motor Mercedes OM617, který proslul díky sedanu W123 od stejnojmenné automobilky. Využíván byl v 70. až 80. letech, ale vozidla s ním se prodávala až do roku 1991. Dle mnohých testů došli odborníci k závěru, že zatímco karoserie vozidla by mohla shnít klidně několikrát po sobě, hnací agregát by zůstal funkční.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz
Mercedes OM617

Toyota 1UZ-FE

I když z japonského koncernu Toyota pochází mnoho spolehlivých motorů, model 1UZ-FE je zřejmě nejspolehlivější z nich. Využíván byl zejména v první generaci Lexusu LS400 a dle ohlasů majitelů zvládají v pohodě nájezdy přes milion km.

iZdroj fotografie: Toyota
Toyota 1UZ-FE

Volvo B18

Ačkoliv je švédská automobilka známá zejména bezpečností svých vozidel, kdysi se jí povedlo vyrobit jeden z historicky nejlepších motorů, jímž je Volvo B18. Vůbec největším úkazem jeho kvality je zmínka od majitele slavného kupé Volno P1800, který s ním najel přes 4,8 milionů kilometrů.

iZdroj fotografie: Volvo
Volvo B18
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články