Odborníci odhadují, že kvůli koronaviru bude prodej aut o 25 procent nižší

                   

Jarní měsíce automobilový trh zažil něco, co už dlouho ne. Prodeje aut se téměř zastavily a na vině nebylo nic jiného, než koronavirus. Nyní už se vše pomalu ale jistě vrací k normálu. Nutno ale říci, že nějakou dobu potrvá, než se dostaneme na původní čísla, a určitou otázkou je to, zda se na tato čísla vůbec ještě někdy dostaneme.

Odborníci předpokládají pokles o 25 procent

Pokud se podíváme na prognózy pro letošní rok, tak nejsou nijak lichotivé. Evropské sdružení výrobců automobilů totiž zveřejnilo svou predikci, která říká, že rok 2020 by měl být na automobilovém trhu spojený se ztrátou, která bude činit zhruba 25 procent. A to v porovnání s rokem předchozím, který byl na prodejnost celkem slušný, a mnozí předpokládali, že letošní rok ho ještě překoná. To ale nikdo netušil, jak koronavirus ovlivní ekonomiku celého světa.

Nutno také dodat, že i když se meziročně prodeje vozů v různých obdobích měnily, tak pokles o celých 25 procent oproti předchozímu roku ještě nikdy v historii nenastal. To celkem jasně ukazuje, jak velké škody dokázal koronavirus napáchat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kolik vozů se prodá?

Prognóza, která mluví o poklesu o 25 procent, na první pohled nevypadá až tak špatně. Proto si procentuální hodnoty převeďme na konkrétní čísla. Ty nám říkají, že se v roce 2019 prodalo téměř 13 milionů nových vozidel. Letos se očekává 25 procentní pokles, což znamená, že se prodá o více než tři miliony vozidel méně. A to už je znatelné číslo.

Pokud se také ohlédneme do minulosti, tak současné odhady naznačují také to, že současná čísla jsou srovnatelná s těmi z roku 2013, kdy byla prodejnost nových aut podobná, jako tomu má být v letošním roce. Jde tedy skutečně o celkem masivní pokles.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Hledá se cesta

V souvislosti s tím už se začíná mluvit o různých opatřeních, které mají pomoci ekonomice v jednotlivých zemích. Nejčastěji se mluví o různých pobídkách a dotacích. Jde tak o obdobu šrotovného, které by mělo motivovat lidi k tomu, aby si automobil koupili teď.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články