Odborníci poukázali na nejnebezpečnější prvky výbavy a doplňky v téměř každém autě

Pořídit si nový vůz znamená nejen mít dostatek financí, ale také musíte vědět, co od automobilu očekáváte. Autopříslušenství si můžete vybrat podle vlastních preferencí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Základní výbavu už má každé novější auto, které vyjede z výrobní linky. Na rozdíl od samotných vozidel ale příslušenství v něm nepodléhá žádným kontrolám kvality, a tak mnozí ani nevědí, že by některé doplňky mohly být nebezpečné. Některé příslušenství máte v autě určitě také, protože už si bez nich jízdu nedokážete představit. Podle počtu a náročnosti autodoplňků se odvíjí konečná cena automobilu.

Zabudovaná televizní obrazovka může být problém

Barevná mlhová světla nejsou v České republice ještě tolik rozšířená, ale existují taková, která mají fialové odlesky. Bylo přitom zjištěno, že nestandardní mlhová halogenová světla odvádějí pozornost řidičů, kteří jedou z protisměru a zvyšuje se tak riziko nehody. Stačí jen zlomek vteřiny nepozornosti a může se stát vážná nehoda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Televizní obrazovky jsou jako doplněk do auta velmi oblíbené. Sloužit by ale měly pouze jako zábava pro cestující, nikoliv pro řidiče. Televizor, který je zabudovaný do palubní desky automobilu může odvádět pozornost řidiče od vozovky. I když tedy spadá do jeho zorného pole, ten, kdo řídí, by televizor neměl vnímat. Mnoho smrtelných nehod je způsobených právě tím, že řidič ztratí nad vozem kontrolu.

Navigační systémy mohou ovlivnit reakce řidiče

Navigační systém jsou výrazně pohodlnější než klasické papírové automapy. Navíc nemusíte zastavovat pokaždé, když hledáte možnost, kde odbočit. Výrazně ulehčují jízdu na neznámém místě. Statistiky ale ukazují, že určité procento nehod se stane, pokud se řidič zrovna věnuje navigaci a zadává adresu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pití během řízení je nebezpečné a nejedná se pouze o alkohol. Jakýkoliv nápoj může odvést vaši pozornost od řízení. Horká káva patří mezi nejnebezpečnější nápoje, protože má vysokou teplotu a pokud ji na sebe omylem vylijete, můžete na několik chvilek ztratit kontrolu nad vozem a způsobit dopravní nehodu. Nebezpečným prvkem je také hudební skladba, která se přehrává místo klasického zvukového signálu, který řidič vyšle v kritickém okamžiku. Naštěstí u nás ještě není tento doplněk natolik rozšířený.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články