Odborníci radí: Moderní klíčky je vhodné balit do alobalu

                   

Čas od času se objeví rada, která může znít až komicky, nepochopitelně a nelogicky. Jednu z nich tu máme. Týká se toho, jak by měl být ukládán moderní klíček. A to klíč od těch vozidel, které disponují jak bezklíčovým startováním, tak hlavně bezklíčovým vstupem. Tato technologie je v moderních autech stále dostupnější, jelikož přináší řadu výhod. Hlavně v souvislosti s tím, že nám při vstupu do vozu a k jeho startování stačí, že máme klíček někde u sebe. Zároveň ho nemusíme držet v ruce, ani na něm snad cokoliv mačkat.

Tato technologie přijde vhod mužům, kteří nechtějí klíčky hledat po kapsách, hodí se ženám, které je mají na dně kabelky, nebo se hodí každému, kdo má plné ruce nákupu nebo zavazadel. Stačí se k vozu přiblížit a on se odemkne, nebo se od něho vzdálit, a on se zamkne. O praktické příklady využití tohoto moderního systému není nouze.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nová šance pro zloděje

Jak jsou moderní klíčky praktické, tak mohou být i nebezpečné. Dávají totiž nové šance zlodějům, kteří se díky využití moderních technologií mohou dostat do auta snadno a rychle. Klíčky samozřejmě reálně fungují jenom na určitou vzdálenost, kdy s nimi musíme být poblíž auta. Jinak ho neodemkneme. To může budit dojem, že když máme klíček doma, s autem se nemůže nic stát.

Zloději jsou ale vynalézaví a používají různé moderní technologie, které dokážou signál klíčku takzvaně zesílit. Pomocí daného zařízení dojde k tomu, že je signál klíčku zachycen, poté je zesílen a vyslán k vozu. Ten se následně jednoduše otevře a nastartuje, jako by měl zloděj klíček u sebe. Nutno říci, že zatímco první zařízení vypadala jako spleť několika velkých antén, tak nyní už jsou podstatně menší a nenápadnější.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Výrobci aut se snaží krádežím předcházet

Výrobci vozidel si jsou samozřejmě vědomi těchto rizik a tak se snaží daným krádežím předcházet. A to hlavně za pomoci vývoje nových technologií. Tou nejčastější metodou je senzor pohybu, zabudovaný přímo v klíčku. Pokud ho máme u sebe a hýbeme se, klíček stále vysílá svůj signál. Pokud přijdeme domů a klíček odložíme, senzor pohybu nic nedetekuje a tak se signál klíčku po čase vypíná. Zloději tak nemají šanci cokoliv zaměřit ani zesílit, protože signál v tuto chvíli neexistuje. A tak se do vozu nedostanou.

Odborníci radí: Postačí kousek alobalu

Samozřejmá obezřetnost by tu měla být i ze strany majitelů vozidel s bezklíčovým vstupem. Ti by měli šance zlodějů co nejvíce snížit. Odborníci například radí použít alobal. Pokud se do něho klíček zabalí, signál přes něho neprojde a zařízení zlodějů tak nemá co zachycovat. Ne vždy je samozřejmě nutné klíček do alobalu balit. Postačit může třeba krabička, nebo miska obalená alobalem, do které je klíč od vozu ukládán. I toto může ke zvýšení bezpečnosti a minimalizaci rizika krádeže postačit.

Velkou roli má také to, kde je klíček přesně uložen. Pokud je místem jeho uložení prostor poblíž okna, dává to zlodějům celkem velkou šanci daný klíček snadno zaměřit a signál využít. Když je naopak zvoleno místo, které je od parkoviště vozu odděleno několika zdmi, je šance na zachycení signálu opět o něco menší, téměř nulová.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Stačí přemýšlet

I když se může zdát využití bezklíčového vstupu jako rizikové, a málokdo by chtěl své klíčky každý den balit do alobalu, je třeba připomenout, že stačí často jenom trochu přemýšlet při ukládání klíčku a tím lze rizika snížit téměř na minimum. Klasické klíčky také nenecháváme v podstatě volně přístupné, nenecháváme je někde ležet bez dozoru, ani je nenecháváme ležet tam, kam by mohla ruka nenechavců snadno dosáhnout. A podobně obezřetně je vhodné postupovat i v těchto případech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články