Odborníci určili, které místo v autě je nejbezpečnější

                   

Obecně se předpokládá se, že nejnebezpečnějším místem v autě je sedadlo vedle řidiče, tedy pravé přední sedadlo. Vysvětlení je velmi jednoduché: v okamžiku kolize s jiným autem nebo překážkou řidič podvědomě následuje přirozený pud sebezáchovy a otočí volantem, aby se ochránil. Tímto způsobem však vystavuje cestujícího vedle sebe většímu nebezpečí.

Z tohoto důvodu po celá léta existoval mýtus, že nejbezpečnější místo v autě je na zadním sedadle hned za řidičem. Protože řidič chrání sám sebe, tím pádem nevědomky chrání i spolujezdce za sebou. V takové situaci pak řidič inkasuje značnou část nárazu a osoba za ním o něco menší.

iZdroj obrázku: Pixabay

Tuto skutečnost však vyvrací řada studií provedených v posledních letech. Studie v Evropě a Americe ukazují, že nejbezpečnější místo v autě je skutečně na zadním sedadle, ale uprostřed. Tato sedačka bývá nejméně pohodlná a lidé se jí obvykle vyhýbají. Některá auta ji ani nemají. Dává vám však nejlepší šanci případnou srážku přežít, pokud samozřejmě používáte bezpečnostní pás. Důvod je ten, že cestující na prostřední sedačce je chráněn před nárazem ze všech stran úplně nejlépe.

Američtí vědci, kteří analyzovali havárie během tří let v New Yorku, zjistili, že sedadla na zadních sedadlech jsou o 59 až 86 procent bezpečnější než přední sedadla. A prostřední sedadlo na zadním sedadle je o 25 % bezpečnější než ostatní zadní sedadla.

Pro účely této studie bylo zohledněno mnoho faktorů, jako je použití opěrky hlavy, typ vozidla, hmotnost automobilu, věk řidiče a cestujících, počasí, osvětlení, airbagy atd.

iZdroj obrázku: Pixabay

Jedním z důvodů bezpečnosti tohoto místa  je podle odborníků to, že při srážce nečelí tlaku z žádné ze stran  Vědci také zjistili, že u cestujících na zadních sedadlech používajících bezpečnostní pásy je 2,4 až 3,3krát větší pravděpodobnost přežití než u cestujících bez zapnutých bezpečnostních pásů.

Americká pediatrická organizace provedla podobnou osmiletou studii, aby zjistila, kde je nejvhodnější umístit dětskou sedačku. Její představitelé pak dospěli k tomuto závěru: nejbezpečnější místo je uprostřed zadního sedadla, protože je nejdále od bočních dveří a tím pádem i od následků potenciálního nárazu ze strany.

iZdroj obrázku: Pixabay

Riziko úmrtí nebo zranění dítěte při dopravní nehodě je 28 % a pokud je sedačka za řidičem, je riziko 31 %. Mnohem nebezpečnější je, když je dítě umístěno napravo od zadního sedadla. Riziko zranění je až 41 %.

Dítě však musí být bezpečně připoutáno k sedačce i sedadlu. Nebezpečí úrazu dítěte při srážce s automobilem je 7krát vyšší, pokud není zajištěno v dětské sedačce. Podle Německé organizace pro bezpečnost silničního provozu zůstalo 83 % správně ukotvených dětí po autonehodě nezraněno. Většina nehod se projevuje  čelní nebo boční srážkou. Malý cestující by tedy měl být vždy připoután v dětské sedačce.

Obecně je vhodnější, aby děti do 2 let (podle výrobců dětských bezpečnostních systémů dokonce do 4 let) cestovaly proti směru jízdy. Důvodem je, že tímto způsobem je síla nárazu absorbována bočními měkkými částmi dětské sedačky a síla nárazu na hlavu a krk je snížena. Aby toto fungovalo, sedačka musí mít správnou velikost – hlava dítěte by neměla vyčnívat nad opěradlo. Nedoporučují se ani takzvané podsedáky, které nemají opěradlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články