Odborníci vybrali 8 nejbezpečnějších aut, která mohou zachránit životy

Některé automobilky jsou pověstné bezpečností svých vozidel, jiné jsou na tom hůře. A znalci vybrali 8 těch vůbec nejbezpečnějších, co jezdí po silnici.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Testování probíhalo v roce 2020, takže je stále velmi aktuální. Za zhruba měsíc toho výrobci aut moc představit nestihli, s čímž souvisí i koronavirová krize. Jednotlivé modely podrobili sérii testů, a samozřejmě se to neobešlo bez pořádných nárazů a deformování. Z nich pak vybrali takové, co zvládly nejlépe ochránit posádku, ne ji pouze udržet naživu …tolerována byla pouze lehká poranění.

Audi A3

Rodinný hatchback několikrát prokázal, že zvládne ochránit zejména dospělé bez ohledu na jejich výšku. U dětí bylo skóre nižší, přesto však velmi vysoké a celkově vyšla Audi A3 jako jedno z nejbezpečnějších vozidel.

Seat Leon

Vozidlo je na tom velmi podobně jako Audi A3 výše, protože funguje na stejné platformě. Ačkoliv jde o trochu levnější značku než je „audina“, byla ochrana dospělých cestujících hodnocena ještě o něco lépe.

iZdroj fotografie: Seat
Seat Leon

Volkswagen ID.3

Seznam zahrnuje také elektromobily, k nimž patří právě ID.3, který zamezil všem vážným úrazům cestujících všech věkových kategorií. Velmi dobře navíc dopadla karoserie, u níž nebyla v žádném z případů úplně proražena nouzová bariéra (vůz si udržel tvar potřebný k ochraně cestujících).

iZdroj fotografie: Volkswagen
Volkswagen ID.3

Toyota Yaris

Všeobecně dobře dopadla Toyota Yaris, která se osvědčila u všech druhů srážek. Ve zkoušce bočního nárazu a za ochranu kritických částí těla si navíc vysloužila maximální počet bodů, což se stává opravdu málokdy.

iZdroj fotografie: Toyota
Toyota Yaris

Mazda MX-30

Další z elektromobilů si vybojoval zasloužené místo, a to zejména díky ochraně dospělých cestujících, v níž dosáhl hodnocení 91 %. A velmi dobře dopadly také boční nárazy a držení tvaru kabiny, takže zůstala posádka bez většího poranění.

iMazda MX-30

Land Rover Defender

Trochu luxusnější auto, které je však na českých silnicích vidět. Celková ochrana je na velmi vysoké úrovni, nejhůře však Land Rover Defender dopadl v protekci stehenních kostí, což je poměrně kritické zranění vyžadující dlouhou rekonvalescenci.

iZdroj fotografie: Land Rover
Land Rover Defender

Honda Jazz

Z čelní srážky vyšel tento automobil velmi dobře, kabina si udržela tvar i při největších nárazech, a nedošlo ani k výraznému posunu motorové jednotky. O něco hůře však dopadlo hodnocení ochrany hrudníků řidiče, resp. vyšlo jako slabé a je tedy patrné, že řidič sice přežije, ale pravděpodobně s horším zraněním, než by musel mít.

iHonda Jazz

Kia Sorento

Také v tomto případě sklidilo auto velmi dobré všeobecné hodnocení a mimořádně byl hodnocen centrální airbag, celková ochrana před zraněním a asistenční systém řidiče. Špatně však dopadla u Kia Sorento ochrana hrudníku řidiče a pravé stehenní kosti.

iKia Sorento
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky