Odborníci zjistili, která auta nejvíce ztrácejí hodnotu po prvních 5 letech provozu

                   

Ztráta hodnoty vozu má dvě strany – dobrou a špatnou. Dobrá věc je, že na trhu s auty z druhé ruky si můžete koupit levné ojeté auto, které kdysi mělo velmi vysokou cenu. A špatnou stránkou je, že nové auto koupené za spoustu peněz prodáte po několika letech mnohem levněji.

Některé modely ztratí většinu své hodnoty během prvních tří až pěti let provozu. Odborníci společnosti iSeeCars analyzovali více než 7,7 milionu prodaných ů automobilů a určili, které modely po pěti letech ztratily hodnotu více, a které méně.

Jeep Wrangler a Wrangler Unlimited ztrácejí ve srovnání s jinými vozy ze své hodnoty nejméně – staly se absolutními vítězi, protože po pěti letech provozu zlevnily pouze o 31,5 %, respektive 30 %. Mezi pět vozů s nejmenší ztrátou zůstatkové hodnoty u prvního majitele patří také tři modely Toyota – Tacoma (32 %), Tundra (35,9 %) a 4Runner (36,5 %).

iZdroj fotografie: Novinářské podklady Jeep

Jediné sportovní vozy, které spadají do první desítky automobilů, které ztrácejí hodnotu nejpomaleji, jsou Porsche 911 (37,2 %), Nissan GT-R (39,4 %) a Subaru Impreza WRX (40 %).

Podle studie odborníků iSeeCars automobily, které ztělesňují „luxus a ohleduplnost k životnímu prostředí“, ztrácejí hodnotu více než ostatní. Lídrem v opačného pólu tohoto žebříčku, tedy autem, které nejvíce ztrácí svou hodnotu, je Maserati Quattroporte. Po pěti letech provozu bude o 72,2 % levnější. To je o 22,6  % více než je průměr na trhu.

iZdroj fotografie: Novinářské podklady Masserati

Na druhém místě je BMW řady 7, které lze po pěti letech prodat pouze za cenu nižší o 71,3 % než při jeho nákupu.

iZdroj fotografie: Novinářské podklady BMW

Acura RLX (69,2 %) je v tomto hodnocení na třetím místě a Jaguar XJL (68,9 %) na čtvrtém.

iZdroj fotografie: Novinářské podklady Jaguar

Podle studie se elektromobily pro své první majitele ukázaly jako velmi nerentabilní. Například Nissan Leaf a BMW i3 ztratily za pět let 71 % a 70,9 % své původní hodnoty. U modelu Chevrolet Volt to také není moc dobré, protože za pět let vůz zlevnil o 68,1 %.

iZdroj fotografie: Novinářské podklady Nissan

Zkušení kupující se při výběru automobilu vždy řídí podobným hodnocením. V takovém případě jsou samozřejmě brány v úvahu další parametry, jako je spolehlivost a účel vozidel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články