Odhalit stočený tachometr pomůže náhled do interiéru, nebo dokumenty

                   

Aut se stočeným tachometrem je nejenom na našem trhu stále více než dost. Poznat takové auto je sice složité, ale není to nemožné. Podívejte se na, co se zaměřit. Podle poměrně jednoduchých triků se dá poznat, zda s autem je, nebo není něco v pořádku.

Dokumenty

Čím více jich máte k dispozici, tím lépe. Dobrým pomocníkem by měla být takzvaná servisní knížka. Kontrolujte jednotlivé intervaly, kde se zapisuje i jednotlivý nájezd. Pokud počet najetých kilometrů stoupá stále pravidelně, můžete se spolehnout na to, že vše sedí. Cokoliv se vám naopak nezdá, může ukazovat na stočený tachometr. Kromě kilometrového nájezdu se zajímejte třeba i o jednotlivé servisní úkony. Třeba několikátá výměna brzdových destiček u auta s nájezdem několik desítek tisíc kilometrů je prostě podezřelá.

Vzhled vozu

I na ten se soustřeďte. Když se auto používá, je to na něm vidět. Podívejte se třeba na kliky dveří, na to, jak je ohmataný volant, v jakém stavu je hlavice řadící páky, jak je na tom sedadlo, ale třeba i jak vypadají plasty v interiéru, nebo zavazadlový prostor. Pokud vše vypadá hůře, než odpovídá kilometrovému nájezdu, buďte na pozoru. Stejně tak by vás měla přimět k přemýšlení i situace opačná. Třeba nová sedadla, světlomety a další prvky. Proč vlastně došlo k výměně, když při daném nájezdu to není nutné?

Historie auta

Tu lze dnes celkem jednoduše ověřit prostřednictvím internetu. Je to jednoduché, je to rychlé a stačí znát často jenom VIN. Nevýhodou může být to, že to není úplně levné a také to, že u dovezených vozidel zde nemusí být vše. Jako orientační vodítko to však není až tak špatný postup.

Diagnostika

Každá lepší dílna, stejně jako každý autorizovaný servis dokáže auto napíchnout na diagnostiku a zde leccos zjistit. Pokud tachometr stáčel profesionál, je to složité, ale pokud amatér, je celkem jednoduché najít různé stopy po tom, že se s počítadlem manipulovalo. V tu chvíli máte jasno.

Autodílna

I v té dokážou poměrně rychle odhalit, zda nájezd odpovídá, nebo ne. Denně jim projdou pod rukou klidně i desítky aut s různými nájezdy. Mechanici tak nějak díky své zkušenosti vidí a vědí, jak by mělo takové auto vypadat. Pokud technický stav neodpovídá nájezdu, je něco špatně. Patrně s tachometrem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná