Led málem zavraždil policisty, za jízdy odletěl z kamionu. Dvě vteřiny rozhodly, vše mohlo skončit jinak

V zimě čeká na silnicích mnoho nástrah, na které si musí každý účastník provozu dávat pozor. Při nedodržení jistých opatření může dojít k tragické nehodě.

i Zdroj fotografie: Policie
                   

Led, sníh, mlha, zamrznutá okna nebo ta zamlžená jsou častým důvodem toho, proč na silnicích vznikají dopravní nehody. Lidé podceňují zimní podmínky a nedodržují pravidla, která jsou s nimi spojená. Například v zimě je potřeba mít přezuto na zimní kola, která nesmí mít hloubku dezénu méně jak 4,0 mm. V souvislosti s mrazivou zimou se stala dopravní nehoda i policistům, kteří nedávno projížděli nedaleko obce Starý Láz na Klatovsku. Nebyla to však jejich chyba a jen díky velkému štěstí oba strážci zákona přežili.

Poklidná cesta nedopadla dobře

Policisté každý den zažívají mnoho netradičních případů, které musí řešit. Pravděpodobně ale nečekali, že při výkonu jejich služby budou ohroženi ledem z nákladního vozidla. Za tento skutek však nemohli oni, ale protijedoucí řidič, který se řádně nepostaral o své nákladní vozidlo. V momentě, kdy projížděli nedaleko obce Starý Láz, jim přiletěl na čelní sklo velký kus ledu, který oba dva pasažéry ohrozil na životě.

Led přiletěl do okna

Za vzniklou dopravní nehodu může mladý muž, který řídil kamion, u něhož se nepostaral o povinnou údržbu. Ten jel ve směru od Klatov na Nýrsko a v pravotočivé zatáčce zafungovaly fyzikální zákony. Při zatáčení se ze střechy nákladního vozidla uvolnil velký kus ledu, jež dopadl přímo na policejní vozidlo. Strážci zákona právě jeli služebním vozidlem Škoda Octavia a led jim proletěl čelním sklem až dovnitř vozu. Řidička i spolujezdec byli celou situací šokováni, ale naštěstí se jim nic nestalo.

Nehodu zavinil řidič kamionu

Led se dostal až na zadní sedačky, kde se roztříštil. Řidič kamionu pokračoval ve své jízdě do cíle, ale po chvíli se vracel stejnou cestou zpátky. Zde na něj již čekali policisté, kteří jej zastavili a ztotožnili. Za celou vzniklou nehodu může to, že řidiči kamionů a nákladních vozidel mají povinnost kontrolovat stav vozidla a tento mladík tuto činnost pravděpodobně vůbec neprovedl.

Kontrola vozidla před odjezdem

Povinnost zkontrolovat vůz před odjezdem neplatí pouze pro řidiče nákladních vozidel, ale také pro ty, kteří jedou osobním autem. V zimě padají teploty pod bod mrazu, což způsobuje, že se na autě může vytvořit vrstva ledu nebo sněhu. Pokud před jízdou nebude vrstva odstraněna, může dojít k tomu, že se kus uvolní a přilétne na jiné vozidlo nebo člověka. Při pádu sněhu / ledu z auta se dost často stává, že protijedoucí řidič se lekne, trhne volantem na stranu a způsobí dopravní nehodu nebo sjede z vozovky.

Před každou započatou jízdou má řidič motorového vozidla povinnost odstranit z vozu nečistoty, námrazu i sníh. Jeho výhledu nesmí bránit nic vpředu, vzadu ani do stran. Jestliže by došlo k zamezení výhledu na tyto strany, nesmí řidič takové vozidlo řídit. Vždy, než se vydáte na cestu, zkontrolujte čistotu všech oken, střechy, zpětných zrcátek, registračních značek a předních i zadních světlometů.

Jaká nepříjemná situace se vám stala v zimě naposledy?

Zdroj: Krimi Plzeň

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Zelenského mírový plán je jedinou cestou vpřed,“ tvrdí zarputile ukrajinský diplomat Ihor Žovkva
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat
adbz.cz
adbz.cz
Ze 2 bytů udělali 1: „Intimní“ a „denní“ zónu v pastelových barvách oddělují posuvné dveře přes celou stěnu