Odstraňte z laku škrábance svépomocí

                   

Nejčastějšími „úrazy“ laků karoserie se stanou od bezohledných řidičů na parkovištích nákupních center, drobné oděrky můžou způsobit kartáče mycích linek, lak poničí i kamínky nebo nešikovné parkování. Jsou škrábance, které se musí přelakovat od zkušeného lakýrníka, s mnohými nedokonalostmi na vašem autě si však poradíte sami.

Nedílnou součástí dobře vybavené domácí lakovny je retušovací tužka nebo fix, speciální sada pro odstranění nejrůznějších škrábanců, brusná pasta a flanelová látka.

Jak se používají retušovací tužky a fixy

Nejjednodušším, nejrychlejším a nejúčinnějším způsobem, jak opravit poškozený lak, je použití retušovací tužky nebo fixy. Ta se díky své velikosti vejde do každého odkládacího prostoru vašeho auta, proto bude vždy po ruce a navíc se dá použít na všechny barvy laků.

Složení zaručuje odolnost vůči vodě a UV záření. Retušovací tužky a fixy se dají zakoupit ve všech motoristických prodejnách, specializovaných internetových obchodech a lakovnách. Tužka si hravě poradí s drobnými oděrkami laku i škrábanci na povrchové vrstvě laku. Hrubší škrábance však neopraví.

Hrubší rýhy a škrábance odstraníte brusnou pastou

Přijdete k autu a na něm je rýha od klíče? Nezoufejte. S hlubším poškozením laku si poradí brusná pasta. Zakoupit si jí můžete ve všech hypermarketech, obchodech pro kutily i specializovaných prodejnách. Brusné pasty se prodávají v nejrůznějších barevných odstínech, k sehnání jsou také univerzální, bezbarvé pasty.

Jak se brusná pasta používá?

Naneste ji na poškozený lak a flanelovou látkou či mikrovláknem ji rozetřete po celé délce rýhy. Dle potřeby zopakujte do úplného vyhlazení rýhy. Pastu nepoužívejte na přímém slunci, mohla by poškodit i okolí poškrábaného místa.

Broušení laku

Pokud máte na svém voze hluboké rýhy a škrábance, které prosvítají až na podkladovou vrstvu, pak je potřeba přejít z retušovacích tužek, fixů a brusných past na broušení speciálními kotouči s různými stupni hrubosti. Brusné kotouče zbrousí lak na podkladovou vrstvu a vyrovnají poškrábanou rýhu. Po zbroušení přichází na řadu použití karosářského tmelu, který se nechá několik hodin zavanout. Poté se opět vrstva brusného tmelu dorovná brusným kotoučem.

Stříkání namíchaného odstínu laku

Přetmelené místo se přestříká autolakem ve vzdálenosti 30 cm od karoserie, (u kratší vzdálenosti může dojít ke stékání laku) který jste si předtím nechali namíchat u odborníka. Lak podle tabulek nepoužívejte, postupem času se barva laku mění. V každém případě se musí namíchat dle aktuálního stavu.

Nikdy se nepouštějte do opravy karoserie, pokud:

Se jedná o velké oděrky, které je potřeba opravit od odborníka. Pokud si troufnete na opravu větších nedokonalostí, pak se pusťte do jejich opravy co nejdříve po jejich vzniku, zvláště, pokud došlo k poškození laku až na kov. V tomto případě může dojít vlivem povětrnostních vlivů k rychlému nástupu koroze, která se rychle rozleze i pod „zdravým“ lakem. Ta pak způsobí puchýře, popraskání laku nebo oslabení kovových částí.

Zdroj fotografií: paintsprayerjudge.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články