Ojetina do 30 tisíc může existovat. Vybrali jsme nejzajímavější

                   

Když se řekne ojeté auto, a k tomu rozpočet 30 000 Kč, většina lidí řekne, že za tuto částku se ojetina sehnat nedá. Pravdou že, i s tímto velmi omezeným rozpočtem se dá sehnat něco solidního a dobrého. Počítejte však s tím, že půjde o auto spíše starší, které by mělo být primárně určeno na kratší ježdění než na to, že bude denně využíváno celou rodinou, na dlouhé jízdy, po několik následujících let. Ideální je, když je rozpočet 30 000 Kč použit třeba na druhé auto do rodiny, jako případná rezerva, když první klasické není k dispozici. A co se dá za tuto extrémně nízkou sumu pořídit?

Fiat Panda II

Prvním naším tipem je Fiat Panda druhé generace. Náš rozpočet může dostačovat na tuto celkem zajímavou verzi městského vozu, která se vyráběla od roku 2003 do roku 2012. Samozřejmě s omezenými financemi je jasné, že bude třeba hledat mezi modely z počátku výroby. I když auto možná nenadchne svým designem, má poměrně slušnou ochranu proti korozi a uvnitř jsou použity kvalitní materiály, které sice nevypadají nijak moderně, ale jsou odolné. Aby byl rozpočet dodržen, je třeba ubrat na požadavcích v souvislosti s motorizacemi a tak se jako přijatelnou volbou jeví čtyřválce o objemu 1,1 nebo 1,2 litrů, které nabízejí výkon 54 nebo 60 koní. Není to nic extra, ale do města to může stačit.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Fiat

Volkswagen Lupo

Mnozí možná ani netuší, že někdy nějaký Volkswagen Lupo, existoval. Ale je tomu skutečně tak. Jednalo se o malý třídvéřový hatchback, určený primárně do města. Jeho výroba byla započata roku 1998 a byla ukončena roku 2005. V tuto dobu auto nahradil další celkem méně známý model, a to Volkswagen Fox. I když model Lupo, nebyl spojený s nijak velkým zájmem, dá se v bazarech a na inzertních webech pár těchto modelů najít. A právě menší zájem je spojený i s celkem příznivou cenou, což znamená, že se vejdete i do svého rozpočtu. Pod kapotou budete mít pravděpodobně motor o objemu 1 nebo 1,4 litru, které však byly k dispozici s poměrně rozmanitými výkony, od 37 kW, až po 74 kW. Auto bylo však k dostání také v naftě s výkony od 44 do 55 kW. I když výkon vozu není nijak unikátní, vzhledem k jeho velikosti, nízké váze a tomu že je hlavně do města, může dostačovat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: VW

Škoda Fabia

Zapomenout v našem výčtu bychom, určitě neměli ani na českého zástupce. Tedy vůz Škoda Fabia, který se také může řadit mezi ty ojeté vozy, na který nám může dostačovat suma 30 000 Kč. Hodně samozřejmě záleží na tom, jakou konkrétní verzi budeme mít před sebou a o jaký modelový rok půjde. Škoda Fabia se totiž vyráběla od roku 1999 do roku 2008. Jde o populární, spolehlivé a určitě i praktické auto, na které řada lidí doslova nedá dopustit. Není výjimkou, že narazíte na verze s velmi osekanou výbavou, ale na druhou stranu za danou sumu nelze očekávat vozy v plné výbavě. A jak to bude vypadat pod kapotou? Optimální volnou mohou být benzinové motory v zajímavé škále možností, od 1,0 přes verze 1,2 a 1,4, až po benzinový dvoulitr. Této rozmanitosti odpovídají také výkony, které jsou v rozmezí od 50 až po 115 koní.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Škoda

Peugeot 206

Známá klasika a stálice. To je Peugeot 206, který si lze dovolit i s naším hodně osekaným rozpočtem. Při výběru vozu můžete těžit z jeho popularity, jelikož jich bude v bazarech a na inzertních serverech celkem dost. Tento známý vůz se vyráběl od roku 1998 do roku 2009. Při své výběru můžete narazit nejenom na nejvíce typickou třídveřovou verzi. Klidně můžete najít i pětidvéřový hatchback, verzi kombi, nebo dokonce kabriolet. Na některých trzích dokonce Peugeot 206 existoval i jako sedal. Pokud zabrousíme k motorizacím, tak jsou opět správnou volbou benzinové motory, od verze s objemem 1,1, až po dvoulitr. Od toho se odvíjí i jejich výkon 60 koní u nejslabší motorizace a 177 koní u té nejsilnější.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Peugeot
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články