Ojetý Nissan z Evropy se srazil s novým z Afriky. Rozdíl v bezpečnosti je výrazný

                   

Testy Euro NCAP jsou v Evropě skvělým vodítkem jak poznat, které auto je bezpečné a které nikoliv. Normy, které jsou dány pro Evropu, však nemusí platit v jiných částech světa. Příkladem je třeba Afrika, která je pro automobilky také trhem, kam její vozy míří. A jelikož zde nároky na bezpečnost nejsou až tak přísné, logicky není nutné o vozidla plnit to, co v Evropě. A jaké jsou rozdíly? Skutečně markantní.

Testy pod hlavičkou Global NCAP

Organizace Global NCAP se zaměřuje na testování vozidel, které jsou nabízeny na globálních trzích. Jednoduše řečeno se zaměřuje na testování aut ze všech koutů světa, aby porovnala, jak jsou na tom s bezpečností. A jeden z posledních testů ukázal, jak výrazné rozdíly mohou existovat mezi tím, když si koupíte auto určené pro Evropu a když si koupíte auto určené pro Afriku.

Dva Nissany NP300

Pro test byl zvolen vůz Nissan NP300. Konkrétně tedy ojetý Nissan určený pro evropský trh a dále nový Nissan, který je určený pro trhy v Africe. Organizace Global NCAP chtěla otestovat, jak na tom jsou vozy z hlediska jejich výbavy. A nabízel se jeden z nejjednodušších možných testů. Poslat auta proti sobě a sledovat, jak to dopadne. A výsledky překvapily i řadu odborníků.

Rozdíl mezi autem z Evropy a Afriky je propastný

Očekávalo se, že vzhledem k menším nárokům na bezpečnost v rámci afrického trhu bude dominovat auto z Evropy. Že je však o tolik bezpečné, tedy spíše že je model pro Afriku natolik nebezpečný, to se nečekalo. Video z crash testů jasně dokládá, jak velké rozdílu tu jsou.

Není často proto divu, že mnoho afrických zákazníků si často nechá dovézt buď nové, nebo i ojeté auto pro evropský trh, než aby si koupila vůz určený místním. Právě bezpečnost je tím hlavním důvodem a tento crash test to jenom potvrzuje. A jistě to není jediný příklad, kdy bezpečnost stejných modelů bude tak rozdílná.

Zdroj: Global NCAP

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články