Oktoberfest pohledem policistů: Zabaveno bylo přes 400 řidičských průkazů

                   

Oktoberfest je celosvětovým svátkem piva. Většina návštěvníků, kteří zamíří na mnichovské louky využijí veřejnou dopravu, taxi, nebo služeb střízlivého řidiče. Ne každý je takto odpovědný, a tak se i letos našlo mnoho hříšníků. Německá policie zveřejnila první čísla. Vzhledem k počtu návštěvníků jsou přijatelná, ale vzhledem k počtu zadržených řidičáků mohou být alarmující.

Jezdci na koloběžkách

Elektrokoloběžky jsou i v Německu velkým hitem. Hlavně ty sdílené. Mnoho lidí se rozhodlo že je využije jako dopravní prostředek nejenom na Oktoberfest, ale i zpět. A to byla chyba, jelikož podle místních zákonů se na ně pohlíží stejně jako na motorový vozidla. Jezdec na koloběžce tak musí být střízlivý. Celkem policie zabavila přes 254 řidičských průkazů právě těm lidem, kteří byli na dané koloběžce opilí. Pokud by byli zastaveni v České republice, platí pro ně zákony jako pro cyklisty, což by sice znamenalo také pokutu, ale řidičské oprávnění jim zůstane. Bohužel kvůli pár pivům o něho nezodpovědní návštěvníci Oktoberfestu přišli.

Řidiči motorových vozidel

Policie se zaměřila také na řidiče motorových vozidel. Zkontrolovaných aut bylo dost a hříšníků také. Kvůli alkoholu za volantem německá policie zabavila 215 řidičských oprávnění. Že někdo jede po pár pivech domů na koloběžce, to se ještě dá pochopit. Že ale sedne za volant, to už ne. Bavorská policie neměla ani tady jakékoliv pochopení.

V Německu je povolenou hranicí 0,5 promile

Dobré je připomenout, že na rozdíl od České republiky, kde je nulová tolerance mají Němci povolenou hladinu alkoholu na hodnotě 0,5 promile. To odpovídá 1–2 klasickým půllitrovým pivům, v závislosti na spalování, rychlosti vypití i na tom, za jak dlouho řidič odjížděl. Zabavené řidičáky tak patřili všem, kteří tuto hodnotu překročili. A pravdou je, že nad 0,5 už to může být u řady lidí poměrně slušná opice, kdy se stávají nebezpeční jak sobě, tak hlavně ostatním. Zvlášť když jedou na koloběžce, nebo dokonce vozem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články