Opravte si odřený lak i rýhy na autě sami

Oprava autolaku doma
                   

Odřený lak na autě není nic příjemného, zejména u nových vozů, kterým rázem vezme půlku dojmu. Nejčastěji vzniká poškození od drobných kamínků na silnicích, vyčnívajících větví nebo silného krupobití; samozřejmě ale může nastat i scénář, kdy se my sami otřeme o jiné auto či sloupek, ba co hůř, že někdo podře lak nám třeba při couvání na parkovišti. Většina řidičů se k odření nehlásí, a tak zbývá oprava na nás. Je to sice nepříjemnost, ale za několik minut může auto vypadat jako nové.

Způsoby, jak odstranit různě hluboká odření laku

Možností je spoustu, avšak autolakovnu byste měli volit až v případě, kdy je auto opravdu hodně podřené na větší ploše. S malými odřeninami a drobnými rýhami si za pár korun poradíte sami.

Jemné škrábance odstraníte retušovacím perem

Pokud jsou na autě jenom drobné odřeniny nebo povrchové škrábance, stačí koupit retušovací pero / fix. Ten je obvykle univerzální pro všechny barvy aut, ale ve specializovaném obchodě najdete i pro konkrétní barvy. S fixem či perem stačí škrábanec jednoduše přejet tak, aby došlo k jeho vyplnění. Místo otřete suchým hadříkem necháte zaschnout – přímým sluncem v tomto případě nic nezkazíte. Následně místo otřete suchým hadříkem, a vznikne-li na karoserii flek, stačí ho vyleštit hadrem.

Korekční fix na autolak

  • Retušovací pero: 99 – 299Kč

Na vlásečnicové škrábance stačí vosk

Někdy se na autě utvoří opravdu vlásečnicové škrábance, které pomalu nejde vidět …ale víme o nich, což mnohdy k nespokojenosti stačí. Odstranit se dají pomocí speciálních vosků, které sice primárně slouží k dokonalému lesku auta, ale vybrané obsahují množství abraziv, jež malé nedokonalosti napraví. Před nanášením vosku je potřeba auto řádně umýt – buď v myčce nebo ručně, záleží na vašich možnostech.

Leštící vosk na auto

Následně je potřeba nechat auto oschnout, případně ho vysušit ručníkem nebo savým hadrem, který nepouští chlupy. A nakonec stačí trocha vosku na leštící hadr, a můžete začít s nanášením. V místě škrábanců to přejeďte klidně několikrát, aby si abraziva do mezery v laku pořádně sedla.

  • Vosk s abrazivy: 149 – 899Kč v závislosti na velikosti

Odstranění rýh pomocí brusných past

Řešení nabízí také brusné pasty, s nimiž je potřeba pracovat mimo sluneční paprsky. Pasta je směsí abraziv rozmíchaných v tuhém (nejčastěji tukovém) základu, která dokáže „zaujmout“ post laku a plnohodnotně ho nahradit. K aplikaci na hluboké rýhy budete opět potřebovat brusný kotouč, na který si pastu nanesete a „rozlešťujete“. Hmota se dostane do hloubky rýhy a dokonale ji vyplní – je ale nezbytné nanesenou vrstvu srovnat tak, aby ladila s nepoškozeným lakem.

Brusná pasta na lak

K broušení přistupujte opatrně – stejně jako můžete lak opravit, lze i poškodit – a bruste pouze v místě aplikace a jeho bezprostřední blízkosti. V případě, že jsou rýhy mělké nebo je lak spíše jenom odřený, použijte namísto brusného kotouče leštící hadr, jímž oblast škrábanců několikrát přejedete, dokud je pasta úplně nevyplní.

  • Brusný kotouč: do 100Kč
  • Brusná pasta: 99 – 300Kč

Na hluboké rýhy brusným kotoučem

Jsou-li poškození hlubšího rozsahu, poslouží dobře brusný kotouč, kterým zbrousíte rýhu až na podkladovou vrstvu, čímž srovnáte rýhu. Na obroušené místo následně nanesete vrstvu karosářského tmelu a necháte ho pořádně vytvrdnout. Následuje nezbytné broušení dohladka a aplikace autolaku ve správném odstínu. Lak můžete koupit univerzální a přidávat do něj barviva, anebo zvolit jednoduché řešení ve spreji.

Existují specializované e-shopy, které prodávají odstín laku přímo pro konkrétní značku a model auta, což vám ušetří spoustu času i práce (cenově vychází spreje za 99 – 400Kč). Lak na auto nanášejte z dostatečné vzdálenosti cca 30cm, čímž předejdete tvorbě nežádoucích kapek a stékání laku po karoserii. Způsob je to sice trochu delší, ale docílíte opravdu skvělého výsledky.

  • Brusný kotouč: do 100Kč
  • Lak ve spreji: 99Kč / 150ml – 399Kč / 400ml
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články