Nový typ přechodů pro chodce je mnohem bezpečnějším místem pro přecházení vozovky. Chodci jsou lépe vidět, a to je to hlavní.
Možná jste o nich ještě neslyšeli. Možná ano. Ale pravděpodobně už jste je viděli. Stejně jako my, v redakci AutoŽivě. Ale nevěděli jste, že se díváte na oranžové přechody pro chodce. Teď je tady novinka, že oranžové přechody mění život v Ústí nad Labem. Do Ústí na Labem jezdím často. A jako člověk, který Ústím nad Labem často prochází pěšky, si v poslední době všímám nenápadných, ale klíčových změn v našem městě. Nejvíc zarezonovaly speciální takzvané oranžové přechody. Osvícené a nepřehlédnutelné z dálky „lákají bezpečím“ nejen děti či starší občany.
Bílá není oranžová a oranžová je vlastně světlo, jde o lidi
Nedávno jsem zahlédl nový „zebří chodník“ u Knihovny Ústeckého kraje, nebyl jsem jediný, kdo si ho během pár minut všiml. Dvě maminky na místě povzdychly: „Aspoň už se děti nebudou tolik bát přecházet.“ Přinese tato inovace opravdu změnu, jakou si město slibuje? Já bych řekl, že horší to být nemůže. Přechod je lépe vidět, takže asi ano. Jenom abych upřesnil, přechod není oranžový, ale svítí. Na rozdíl od obyčejných přechodů pro chodce. Nejsou všude, naopak se vybírá místo, kde ho město umístí.
Prostě se nedá přehlédnout, že oranžové přechody se neumisťují náhodně. V centru u knihovny je celý den živo, kolem projde stovka dětí, studenti, senioři a spousta dalších, kteří míří do školy, domu kultury nebo domova mládeže. To je jasný důvod, proč zde bylo nasvětlené místo potřeba, potvrdil by to i nejeden dopravní expert. Pro zvýšení bezpečnosti je zásadní nasvítit právě takto exponovaná místa. Večer nebo v zimě je běžný přechod skoro neviditelný, nasvícení opravdu zachraňuje životy.
Kde to svítí, je lépe vidět a o bezpečnost chodců jde především
Právě v nejfrekventovanějších lokalitách se lidé denně potýkají s hustým provozem a nedostatkem viditelnosti. Efektivita správného nasvícení je proto klíčovou zbraní v boji proti nehodám. Mnozí nevěří, že pouhé nasvícení může ochránit životy. Opak je pravdou a čísla mluví jasně. Podle odborníků investice do oranžových přechodů snižují střety s chodci o desítky procent. Nejčastější příčina závažných nehod na přechodech je podle policie jasná. Špatná viditelnost a nedání přednosti chodci. Každý jasný pruh světla tak znamená i výrazně menší šanci, že se místní dostanou do potíží. Město slavnostně otevřelo čtyři nové oranžové přechody díky podpoře Nadace ČEZ.
Podle oficiálního prohlášení na webu města Ústí je cílem projektu zvýšit bezpečnost chodců v rizikových lokalitách města. Málokdo tuší, že za svítícími přechody stojí nemalé investice a grantové programy. Město Ústí by podobnou síť asi samo nikdy nezaplatilo. Nebo nechtělo zaplatit, nevím. Díky příspěvku z programu Oranžové přechody 2023 byly vybudovány nové přechody pro chodce v každém městském obvodu. Městský obvod Střekov má přechod v lokalitě Novosedlické náměstí. Městský obvod Neštěmice má nový přechod v ulici Seifertova.
Bez finanční pomoci by to prý nešlo, skutečně to tak je?
Ulice Stříbrnická, to je městský obvod Severní Terasa, i tam je nový přechod pro chodce. Poslední instalace přechodu pro chodce, to je ulice Velká Hradební, v centru města. Nevím, jestli jsem zmínil cenu, nicméně na realizaci každého z přechodů přispěla Nadace ČEZ částkou 120 tisíc korun. Shrnul bych to citací oficiálního prohlášení městského webu. Tam se píše, že „projekt Oranžové přechody je konkrétním krokem k bezpečnějšímu a přívětivějšímu městu pro všechny jeho obyvatele“.
„Zvyšuje bezpečnost formou instalace osvětlení přechodů pro chodce.“ Na závěr osobní poznámka. Když vidím své děti přecházet přes jasně osvětlenou „zebru“, mám konečně pocit klidu, který žádný nový kruhový objezd nikdy nenahradí. A tenhle konkrétní pocit za to stojí. Jen bych asi nevolil název oranžový přechod. Když to slyším, představím si něco jiného. Zkusil jsem si pohrát s grafickými programy a vytvořil skutečně oranžový přechod. Jinak já bych asi přechodům říkal třeba svítící.