Označení koňských sil vychází ze síly skutečných zvířat. Přepočet z kW se několikrát změnil

                   

Auta se vybírají podle různých parametrů. Jedním z nich je rozhodně i výkon. Ten se může definovat ve dvou jednotkách. První jsou kilowatty a druhou jednotkou je výkon v koních. Z jedné na druhou se dá podle jednoduchého vzorečku snadno převádět. To je fakt číslo jedna. Tím druhým je informace o tom, že koňské síly skutečně vycházejí z toho, kolik práce dokázalo zvládnout zvíře – kůň.

Tvůrcem jednotky koňské síly je Thomas Savery

Otcem této jednotky byl Thomas Savery, který samozřejmě chtěl definovat sílu strojů a jako nejjednodušší možnost mu přišlo porovnání se silou zvířete, konkrétně koní. Začal u stroje, kterým byla důlní pumpa, která byla obsluhována právě pomocí koní. Aby mohla pumpa pracovat, byly zapotřebí vždy 2 silné koně. Docházelo také k jejich střídání, jelikož pumpa jela bez přestání. Celkem tak bylo potřeba na její 24 hodinový nepřetržitý provoz 10 koní. A v tu chvíli byla jednotka definována.

Thomas Savery tento fakt porovnal s pozdějším parním strojem, který danou pumpu poháněl. Ten dokázal dodat stejnou sílu, jako daná desítka koní. V tu chvíli parní stroj definoval výkonem 10 koňských sil. A jednotka byla na světě.

Výkon v podobě koňských sil musel být standardizován

Později už samozřejmě nedocházelo k porovnání síly stroje se silou reálného koně. Vše bylo standardizováno a uvedeno v jednotkách SI. Výkon každého stroje se primárně uvádí ve Wattech. Z této jednotky je následně vypočtena koňská síla. A to pomocí jednoduchého vzorce, kdy jedna koňská síla odpovídala výkonu 744,7 Wattů. Tolik k historickým výpočtům, které se od těch současných lehce liší.

Jak je tomu v současné době?

Nutno říci, že jednotka koňské síly procházela neustále určitým vývojem. A to hlavně v souvislosti s tím, jaký byl správný koeficient pro výpočet. Bylo to dáno i tím, že se objevovalo stále více a více strojů různých typů, kde původní výpočet nemusel vždy sedět. A tak se hodnota 744,7 Wattů změnila na 735,5 Wattů. Ani tím změny nekončily. Aktuální standardizované vyjádření jednotky koňské síly říká, že 1 kW je v přepočtu 1,36 koní.

Už to není jenom klasický výkon, který se uvádí

Že jde vývoj kupředu ukazuje i fakt, že u současných vozů už se málokdy používá jenom označení samostatného výkonu, bez ohledu na to zda jde o jednotku koňských sil, nebo kW. Informace jsou doplněny také hodnotou točivého momentu, který by měl dát řidiči ještě o něco lepší představu o tom, co může od svého vozu očekávat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety
Události247.cz
Události247.cz
Ruskové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
adbz.cz
adbz.cz
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra