Paříž zakáže všechna auta na fosilní paliva do roku 2030. Lidé se bouří

                   

Informovala o tom dnes agentura AP, která současně připomněla nedávné rozhodnutí primátorky Paříže Anni Hidalgové: ta chce, aby auta na dieselové palivo přestali v Paříži jezdit do roku 2024, kdy francouzská metropole bude hostit letní olympijské hry.

Radnice bude v budoucnu klást důraz na elektromobily, kola a veřejnou dopravu ve městě i metropolitní oblasti, kde začala výstavba nové sítě příměstských vlaků.

Podle AP 60 % Pařížanů auto ani nevlastní, ale Hidalgové plány udělat z Paříže „zelenější“ město mnoha z nich zlobí a obviňují primátorku, že proti autům bojuje. Ve snaze uklidnit kritiky pařížská radnice ve svém prohlášení upřesnila, že záměr pro rok 2030 není „de facto zákazem“, ale „uskutečnitelným a realistickým cílem“. Dodala, že úřady budou s občany i výrobci aut pokračovat v diskusi na toto téma.

Francouzský úřad veřejného zdraví nedávno informoval, že důsledky znečištění ovzduší jsou třetí nejčastější příčinou předčasných úmrtí ve Francii.

AP dodala, že ve snaze snížit znečištění ovzduší v Paříži Hidalgová nařídila řadu opatření, mezi nimiž je i vyloučení aut ze slavného pařížského bulváru Champs-Elysées jednou do měsíce, či možnost pronajmout si kolo nebo elektromobil a nabídnout tak Pařížanům alternativu k jejich autům.

Podle AP je Hidalgová v realizaci plánů ozdravných města razantnější jako francouzská vláda, která – podle ministra životního prostředí Nicolase Hulota – chce od roku 2040 zakázat prodej aut na fosilní paliva.

Paříž byl koncem roku 2015 místem, kde byla podepsána dohoda o ochraně klimatu, která si za hlavní cíl klade udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v období před industrializací, a to prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání