Orientace v parkovacích zónách v Praze může být na první pohled obtížná, stačí však znát banální pravidla barev

V posledních letech všechna větší města zavádějí speciální značení pro oblasti, v nichž mohou stát jen vozy s povolením, Praha není výjimkou.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Při vjezdu do hlavního města budete pravděpodobně překvapeni hustotou provozu, následně pak krásou centra, záhy vás však bude trápit nedostatek míst na stání. Najít v Praze parkování může být oříšek, zvláště pak tehdy, když se nerozumíte zónám. Ty se objevují ve stále hojnějším počtu, je proto potřeba jim rozumět a vědět, ve které může kdo zaparkovat.

Zelené zóny na kraji města

Jestli přijedete do Prahy na rychlý nákup, můžete využít ke stání jednu z těchto oblastí. Mezi zelené čáry je možné zaparkovat s autem bezplatně až na 6 hodin, což má řadu výhod. Navíc bývají tyto zóny značeny nejčastěji u zastávek MHD, což vám usnadní přesun o města a zpět. Můžete tak díky tomu odstavit svůj vůz na okraji města, zajet na nákup, za 6 hodin se vrátit a neplatit ani korunu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Modrá zóna pro rezidenty

Ve většině měst narazíte na tyto oblasti, kde mohou parkovat jen lidé, kteří zaplatí příslušný poplatek a mají platnou kartičku. V našem hlavním městě se nyní platí 1 200 Kč ročně za to, abyste mohli stát na ulici mezi modrými čarami. Zpravidla se však vydávají pro jednotlivé městské části zvlášť, na což si musíte dávat pozor, když pojedete z domu do práce nebo na nákup.

Kombinovaná fialová zóna

Tato oblast je vlastně speciální formou modré parkovací zóny, u níž si musíte dávat pozor na dodatkové tabulky. Na nich může být uveden čas, kdy se zde za stání platí nebo je zdarma, což nastává zpravidla o víkendu. Během vyznačených hodin však funguje stejně jako zóna modrá, mohou na ní tedy parkovat jen rezidenti nebo si za stání zde budete muset zaplatit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Oranžová zóna je opakem modré

Zatímco v jedné oblasti mohou stát jen rezidenti se zaplaceným poplatkem a platnou kartičkou, existují vedle toho i zóny, kam naopak nesmí. Jsou jimi právě oblasti oranžové, na nichž mohou parkovat jen lidé žijící mimo Prahu. Takovýto turista zde smí svůj vůz odstavit bezplatně, naproti tomu rezident by si musel připlatit, aby mohl zastavit mezi oranžovými čarami.

Zdroj: AutoTrip

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články