Parkujete tam, kde nemáte? Nově si dejte pozor, existuje horší trest než pokuta nebo botička

Kam dřív odtahovka nevjela a řidiči parkovali bez placení nebo nelegálně, dnes fungují roboti. Každé auto může být odtaženo.

i Zdroj fotografie: Eastract
                   

Parkování v přeplněných městech se stává stále větším problémem. Pokud před pár lety bylo standardem, že přijela odtahovka s ramenem, dnešní řidiči musí počítat s tím, že jim auto odtáhne vyspělá technologie bez řidiče. Existuje program využívající sofistikované roboty, kteří mají za úkol řešit problém nedodržování pravidel silničního provozu. A tito roboti jsou přísnější než botička nasazená městským strážníkem.

Konec spekulování, že se odtahovka nevejde. O auto přijdete

Parkování na trávnících, chodnících a neoprávněné používání parkovacích míst bez placení je něco, co řidiči dělají denně. Po celém světě. Ve Velké Británii mají speciální možnost, jak špatně zaparkované auto přemístit, a to i když je na hůře přístupném místě. Relativně novým prvkem v této rostoucí vlně boje proti nelegálnímu parkování jsou sofistikovaní roboti.

iZdroj fotografie: Pavel Ševela / Creative Commons / CC BY-SA

Ti jsou dálkově řízeni a naprogramováni tak, aby vyhledávali a řešili nedodržování pravidel silničního provozu. Již první z těchto robotů byli nasazeni do provozu, a to nejen na silnicích, ale i v obchodních centrech. Tyto stroje jsou schopny zvednout vozidla velikosti a hmotnosti SUV, jako je například Volvo XC90 nebo Range Rover. Jeden z těchto robotů se jmenuje Eastract, a je využíván britskou odtahovou společností Recovery North West (RNW).

Nový trest ve formě robota

Tento robot představuje reálné řešení, nejde o žádný hi-tech pokus. Tyto roboti jsou plně funkční sedm dní v týdnu a dokáží operovat ve stísněných prostorech, včetně vícepodlažních parkovišť. Tedy i tam, kam odtahovka s rukou nevjede. Nepotřebují plat, nevadí jim zima, špatné počasí, neřeší přesčasy. Jejich zaměření je například na nelegální parkování na místech určených pro invalidy.  Roboti umí snadno manévrovat ve stísněných prostorech, právě tam, kde jinak odtah parkujícímu hulvátovi nehrozí.

I když roboty používané k odtahu vozidel lze stále považovat za relativně nový koncept, pravděpodobně se masově rozšíří. Šéfové společnosti RNW tvrdí, že tyto stroje způsobují minimální škody na vozidlech ve srovnání s tradičními odtahovými metody. To by mělo přimět řidiče k tomu, aby byli při parkování opatrnější, zejména na parkovištích s omezeným prostorem. Spoléhat se na to, že tam nehrozí odtah, už nebude v budoucnu možné.

Mají být roboti i u nás?

Zdroj: Eastract
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články