Jak fungují parkovací senzory a parkovací asistent?

Parkování je běžnou činností, která u některých řidičů je velmi neoblíbená. Pomoci přesněji zaparkovat již mnoho let pomáhají senzory i asistent, který zaparkuje za vás.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Pomocníci při parkování dříve bývaly výsadou hlavně dražších modelů, dnes už jsou většinou samozřejmostí. Parkovací senzory má dnes velká část nových vozidel, asistent bývá většinou za příplatek. Senzory vám pomohu při parkování se více přiblížit k okolním vozidlům a omylem je nepoškrábat a asistent dokonce zaparkuje za vás.

Parkovací senzory

Pokud na autě vidíte na nárazníku malá kolečka, většinou jde právě o parkovací senzory. Mnoho vozidel je má na přední i zadní straně, některá jen na jedné straně, většinou vzadu jako pomoc při couvání. Senzory jsou vlastně takovými sonary, fungující na principu echolokace. Vysílají signál a měří, za jako dlouho se jim vrátí zpět. Podle tónu a také grafiky poznáte, jak daleko jste od překážky.

iZdroj fotografie: Škoda

Některá vozidla mají jen akustický signál, většina i grafický výstup na středovém displeji. Při vyšší výbavě může být vozidlo doplněno i parkovací kamerou. Různí se, kolik místa vám ještě zbývá při posledním nejsilnějším varovném tónu. Nejčastěji to bývá mezi 10 až 15 cm. Ideální je si vzdálenost u svého vozidla zjistit, ať máte představu, kolik místa vám „na posledním červeném políčku“ zbývá.

Parkovací asistent

S touto vychytávkou již neřešíte, kolik vám zbývá místa, ale automatika zaparkuje za vás. U některých vozidel stále ovládáte plynový pedál a případně řadíte. Jiná vozidla jedou bez vašeho zásahu, jen zařadíte zpátečku. Nejluxusnější verzi lze najít v některých vozidlech s automatem. V momentě, kdy vozidlo nalezne vhodné místo, zvolíte polohu P a elektronika se postará o zbytek.

iZdroj fotografie: Škoda

Asistent funguje jak na podélné, tak i na příčné parkování. Řidič dá pokyn, že chce zaparkovat a většinou pomocí blinkru určí, na kterou stranu. Následně stačí pomalu popojíždět a systém akusticky oznámí, že našel volné místo dostatečné velikosti. Na displeji se následně zobrazí pokyny. Asistenti dnes umí nejen parkovat, ale také vyjet z místa ven. U některých asistentů je třeba velká mezera, ale přesnost se postupně zvětšuje.

Jaké asistenty používáte ve svém vozidle?

Zdroj: MotorTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články