Parkování u přechodů dělá řidičům problémy. Nevědí, jak daleko stát

                   

K čemu primárně slouží přechody pro chodce, to ví každý řidič. Slouží k bezpečnému přejití chodců po vozovce. Povinností řidičů je daného člověka pustit a umožnit mu bezpečný a bezproblémový přechod. Co ale řada řidičů často neví, to je problém, který se týká parkování. Mnohdy je situace s parkovacími místy tak problémová, že je třeba nechat auto v blízkosti přechodu pro chodce. Jak se na to dívá zákon, co je povoleno a co nikoliv?

Na přechodu je to zakázáno

Na přechodu má řidič zakázáno, jak zastavit, tak zde má samozřejmě zakázáno zde také parkovat. U první situace samozřejmě hraje roli i aktuální situace v provozu. Mnohdy jsme vlivem dopravy doslova nuceni zastavit přímo na přechodu, což je tolerovatelné, pokud skutečně nebylo možné na danou situaci adekvátně zareagovat a nezastavit před ním. Pokud však plánujeme svůj vůz nechat zaparkovaný u vozovky, na přechodu je to zakázáno.

Poblíž přechodu je to zakázáno také

Co konkrétně říká zákon? Ten je v tomto směru poměrně jasný a striktní. Podle zákona č. 361/2000 Sb. totiž řidič nesmí stát ani na přechodu pro chodce, ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. Je to hlavně pro zachování celkové bezpečnosti provozu. Auta těsně u přechodu by mohla schovat chodce a přijíždějící řidič by ho neviděl. Problémy by však mohl mít i chodec, který by přes zaparkovaná auta dostatečně neviděl na vozovku a nemohl by se bezpečně rozhlédnout. Proto pětimetrový limit.

Jaká je realita?

Vraťme se k nedostatku parkovacích míst a také k přecpaným městům. Najednou zjistíme, že pětimetrová vzdálenost u přechodů se vesměs nedodržuje řidiči. Policie daný problém často ignoruje, jelikož by během dne nedělala nic jiného. Jaké z našeho článku plyne sdělení? Že parkovat blíže než 5 metrů u přechodu je sice zakázáno, ale realita je taková, že na to každý kašle a parkuje všude tam, kde je místo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články