Frajer s Passatem TDI chtěl předjet kolonu při zipování. Objevil se ale obrubník a měl na to jiný názor

Snaha být všude první a „ušetřit“ několik desítek vteřin může vést k tomu, že situaci neodhadneme dost dobře a už se nedokážeme vrátit zpátky. Následky nebývají veselé.

i Zdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Tak tady máme opět jednoho závodníka, co se rozhodne, že všechny předjede a všem to ukáže. Chápejte, jede přece v prestižním automobilu (Passat B5 Variant, především ale „po faceliftu“, jak zdůrazňuje jistá komunita) a spěchá, tak vy všichni obyčejné „socky“ v autech před ním musíte uhnout. Že to občas může dopadnout jinak, než jaký byl původní záměr našeho příznivce, je nabíledni. A třeba i trochu pochroumaným ráfkem a geometrií. A trochu pochroumaným sebevědomím. Tak se na to pojďte podívat.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jak je ze záběrů vzadu umístěné kamery patrné, provoz na dvouproudé silnici, pomalu se blížící ke zúžení ubíhá pomalu a zcela v poklidu. Dokonce i řidič Fiatu, který měl pravděpodobně podobný nápad stran předjetí si to vzápětí rozmyslí a zařadí se zpátky. Chápeme ho, riskovat to, že se nestihnu včas zařadit zpátky a poškodím svoje auto nebo dokonce auto někoho jiného za těch deset vteřin ušetřeného času opravdu, ale opravdu nestojí. To si ale pravděpodobně nemyslel řidič koncernového kombíku za ním.

Risk není zdaleka vždy zisk. Na silnici téměř nikdy

Ten to zkrátka „risknul“. Možná neviděl, že se zanedlouho silnici zužuje ze dvou pruhů do jednoho, možná měl „pouze“ špatný odhad rychlosti a vzdálenosti, na každý pád mu to nevyšlo a jediné, co v dané situaci mohl udělat bylo, že svoje auto poslal doprava přes obrubník mimo silnici. Pokud se totiž nechtěl potkat s vozidlem po své levé ruce a řešit všechny ty pojistky a odřené blatníky. Že to asi nebylo zrovna citlivé najetí na obrubník a že jeho následky byly viditelné i po samotné akci, si můžeme být téměř jisti.

Přitom se jedná opravdu o několik vteřin. Jak na podobné akce pamatují české zákony, mimochodem? Policie by řidičovo počínání na místě pravděpodobně ohodnotila jako přestupek Nedovolené předjíždění, případně Ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu, za který hrozí 5 bodů a bloková pokuta udělená na místě do 2 000 Kč, nebo ve správním řízení 1 500 až 2 500 Kč. Nedovolené předjíždění jako takové je pak přestupek řešený pouze ve správním řízení. Což jsou, kromě všech oprav a peněz za ně vydaných, opravdu zcela zbytečné komplikace se zákonem. Za několik vteřin „náskoku“. Co myslíte?

Jakou máte zkušenost se zipováním v Česku a zahraničí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové