Péče o klimatizaci před sezónou: jak ji vyčistit a co zkontrolovat?

                   

Údržba klimatizace má být součástí péče o vůz, stejně tak, jako výměna oleje

Současné vozy jsou ve valné většině vybaveny klimatizací. O kterou se musíme samozřejmě pravidelně starat. V opačném případě hrozí přemnožení bakterií a virů, které se uvolní do kabiny vozu ve chvíli, kdy klimatizaci zapneme. Pravidelná údržba ve specializovaných servisech navíc zajistí i ostatní servis, ne pouze čištění a výměnu filtrů. Nechte svou klimatizaci zkontrolovat opravdu důkladně, žádejte od servisu revizi.

Revize klimatizace se dělá ve specializovaných servisech, nabízející tuto službu. K dispozici jsou motoristům také automatické stanice, které by měly provést důkladnou prohlídku klimatizace. Tedy podtlakem v klimatizačním systému. Pokud se podtlak neprovede, kontrola – revize je zcela zbytečná.

Co se zjistí na důkladné kontrole klimatizace

Pomocí revize se hlavně zkontroluje těsnost systému. Ta se v případě, že je klimatizace funkční, ve většině případů nedělá – není důvod, říkají mechanici. Pokud ale dáváte svůj vůz do specializovaného servisu, na podtlaku trvejte. Bez tohoto úkonu dochází během používání klimatizace k rychlejšímu opotřebení i k poruchám.

Odstraňte z klimatizace přebytečnou vlhkost 

Používáním klimatizace vzniká uvnitř kondenzovaná voda, která je živnou půdou pro bakterie a viry. Při pravidelné péči o klimatizaci dochází k desinfekci klimatizačního ústrojí, výměny filtrů, ale je potřeba také prostory vysušit. Při důkladné revizi, tedy s použitím podtlaku, je odstraněna přebytečná voda.

Voda v klimatizaci přímo ohrožuje funkčnost celé jednotky a to v případě, že se sloučí s olejem a chladivem. V té chvíli se vytvoří kyseliny, „leptající“ součástky. Při použití klimatizace na vyšší výkon může voda v jednotce zmrznout a ucpat proudění chladiva. To zatěžuje kompresor.

Při kompletním servisu vždy žádejte seznam vykonaných úkonů, jedině tak budete mít přehled a zároveň záruku, že se vám na cestě k moři, klimatizace třeba nerozbije.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články