Pěna na mokrých silnicích může být nebezpečná. Kde se bere a proč je rizikem?

                   

Pokud žijete ve městě, jistě to znáte. Vyrazíte autem a postihne vás průtrž mračen. V tu chvíli je silnice nejenom plná vody, ale také se začne tvořit charakteristická pěna. Také si říkáte, kde se bere a jak je to možné? Pokud ano, máme pro vás odpověď. Důvodem tvoření dané pěny není běžný déšť, ani to, že vodou projíždíte. Má původ v něčem úplně jiném.

Proč se pěna tvoří? Mohou za to nečistoty

Zajímá vás, jak se taková pěna na silnici vytvoří a co ji vlastě způsobuje? Odpověď na to je jednoduchá. Za vše mohou nečistoty. Na první pohled je nevidíte, ale když je spláchne voda, vytvářejí směs, která při pohybu vody začne pěnit. Daných nečistot může být na silnici celá řada. Běžně je v době sucha nevidíte. Teprve když výrazně zaprší je vidět, že zde jsou a to v celkem výrazné míře.

A o jaké nečistoty se může jednat? O ty zcela běžné, jako je například prach z ovzduší, nebo také pyl z rostlin a stromů. Dále se zde však mohou hromadit nečistoty mnohem nebezpečnější. Je to prach z brzdových destiček, drobné kousky pneumatik, stejně jako nelze zapomínat na všechny nečistoty vycházející z výfuků aut se spalovacím motorem. K tomu všemu nezapomeňte připočítat třeba komíny domů, nebo továren.

Je takto vytvořená pěna nebezpečná?

Odpovědí je, že ano. V první řadě už proto, že se vlivem pěny může změnit přilnavost vozovky a silnice klouže mnohem více, než když je na ní čistá voda. Dále nelze zapomínat na nebezpečnost jednotlivých částic, které danou pěnu tvoří. Zcela běžné je, že při jízdě ve vodě dojde k zastříkání vašeho vozu. Následně všechny tyto nebezpečné částice ulpívají na vašem voze a vy si je v podstatě vozíte k sobě domů, do garáže.

Další riziko je spojeno i s tím, kdy při vystupování z vozu do takové vody šlápnete. Dané nečistoty si do domova přinášíte na svých botách. Můžete sice argumentovat tím, že to stejné děláte i v době sucha, ale zde pamatujte, že za suchého stavu nečistota na podrážce tolik neulpívá a s každým vaším krokem dojde také k tomu, že odpadává.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články