Pes, auto a horko – jak nejlépe převážet vaše domácí mazlíčky v létě?

                   

Cestování v horku není pro nikoho příjemné. Když do auta nastoupíte, obvykle je v něm, než se vyvětrá největší žár, doslova k nevydržení. Pokud nemáte klimatizaci, není ani následné cestování se staženými okénky příliš komfortní a příjemnou záležitostí. Ve velkých horkách však netrpí jen lidé. Psi a i jiní domácí mazlíčkové mají horší schopnosti termoregulace a celkově je pro ně rozpálené auto ještě více nepříjemné a také více nebezpečné. Proto je dobré znát základní rady a doporučení, jak s nimi nejlépe letní jízdu zvládnout.

Nenechávejte čekat domácí mazlíčky v autě

Prvním pravidlem je, že v horkém počasí byste nikdy neměli nechávat psy samotné čekat v autě a to ani na chvíli, kdy si potřebujete na moment odskočit třeba nakoupit. I pokud necháte pootevřená okýnka, mohou se teploty během krátké chvíle vyšplhat až k 60 – 80 stupňům. Hrozí tak přehřátí organismu zvířete, což může mít vážné až smrtelné následky. Nejedná se jen o vašeho domácího mazlíčka – pokud uvidíte v autě v horku zavřeného psa, obvykle na parkovišti před supermarketem nebo jiným velkým nákupním centrem, můžete mu pomoci alespoň tím, že na informacích v obchodě necháte vyhlásit upozornění pro jeho majitele. V takovém případě si zapište:

  • Značku vozu
  • Model vozu
  • Jeho barvu
  • Poznávací značku

Nejlepší možností je vyhnout se rozpálenému autu

Pokud máte tu možnost a necestujete právě kvůli vašemu mazlíčkovi nebo neodjíždíte na příliš dlouhou dobu, nechejte psa v extrémně horkém počasí doma. Ačkoliv i například v bytech paneláků bývají vysoké teploty, nikdy nedosahují takových hodnot jako v autě. Při nezbytné cestě vyrážejte raději brzy ráno, kdy je ještě automobil přirozeně vychlazený z noci. Popřípadě jej před cestou vyvětrejte a vychlaďte klimatizací nebo alespoň větrákem.

Jak nejlépe psa za jízdy ochladit?

Stejně jako při běžné situaci, i v horku je nutné psa převážet dobře zajištěného. To znamená ve speciálním popruhu připnutého na zadních sedačkách nebo v kotci. Co se týká kotců, jejich výhodou je, že poskytují stínění proti slunci, které okny prochází do vozu. V plastových přepravkách však snadněji může dojít k přehřátí. Lepší variantou jsou dobře větrané mřížkovité klece. Pokud nemáte klimatizaci, je nutné se o osvěžení vašeho mazlíčka o to lépe starat. Samozřejmostí je zajištění dostatku vody, pomocí které lze zvířata i chladit. Psi se sami ochlazují pomocí jazyku, tudíž jim napití studené vody pomůže. Vlažnou vodou jim také můžete umýt spodní části tlap. Pokud bude pes vypadat přehřátý a bude vypadat, že mu horko nesvědčí, určitě mu na chvíli zastavte a vezměte jej ven. Pokud bude i po jízdě jevit známky nevolnosti z horka (přílišná žízeň, hluboké dýchání, zrychlený puls, horečka, zvracení, lesklé oči, malátnost), navštivte veterináře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub