Pes, auto a horko – jak nejlépe převážet vaše domácí mazlíčky v létě?

                   

Cestování v horku není pro nikoho příjemné. Když do auta nastoupíte, obvykle je v něm, než se vyvětrá největší žár, doslova k nevydržení. Pokud nemáte klimatizaci, není ani následné cestování se staženými okénky příliš komfortní a příjemnou záležitostí. Ve velkých horkách však netrpí jen lidé. Psi a i jiní domácí mazlíčkové mají horší schopnosti termoregulace a celkově je pro ně rozpálené auto ještě více nepříjemné a také více nebezpečné. Proto je dobré znát základní rady a doporučení, jak s nimi nejlépe letní jízdu zvládnout.

Nenechávejte čekat domácí mazlíčky v autě

Prvním pravidlem je, že v horkém počasí byste nikdy neměli nechávat psy samotné čekat v autě a to ani na chvíli, kdy si potřebujete na moment odskočit třeba nakoupit. I pokud necháte pootevřená okýnka, mohou se teploty během krátké chvíle vyšplhat až k 60 – 80 stupňům. Hrozí tak přehřátí organismu zvířete, což může mít vážné až smrtelné následky. Nejedná se jen o vašeho domácího mazlíčka – pokud uvidíte v autě v horku zavřeného psa, obvykle na parkovišti před supermarketem nebo jiným velkým nákupním centrem, můžete mu pomoci alespoň tím, že na informacích v obchodě necháte vyhlásit upozornění pro jeho majitele. V takovém případě si zapište:

  • Značku vozu
  • Model vozu
  • Jeho barvu
  • Poznávací značku

Nejlepší možností je vyhnout se rozpálenému autu

Pokud máte tu možnost a necestujete právě kvůli vašemu mazlíčkovi nebo neodjíždíte na příliš dlouhou dobu, nechejte psa v extrémně horkém počasí doma. Ačkoliv i například v bytech paneláků bývají vysoké teploty, nikdy nedosahují takových hodnot jako v autě. Při nezbytné cestě vyrážejte raději brzy ráno, kdy je ještě automobil přirozeně vychlazený z noci. Popřípadě jej před cestou vyvětrejte a vychlaďte klimatizací nebo alespoň větrákem.

Jak nejlépe psa za jízdy ochladit?

Stejně jako při běžné situaci, i v horku je nutné psa převážet dobře zajištěného. To znamená ve speciálním popruhu připnutého na zadních sedačkách nebo v kotci. Co se týká kotců, jejich výhodou je, že poskytují stínění proti slunci, které okny prochází do vozu. V plastových přepravkách však snadněji může dojít k přehřátí. Lepší variantou jsou dobře větrané mřížkovité klece. Pokud nemáte klimatizaci, je nutné se o osvěžení vašeho mazlíčka o to lépe starat. Samozřejmostí je zajištění dostatku vody, pomocí které lze zvířata i chladit. Psi se sami ochlazují pomocí jazyku, tudíž jim napití studené vody pomůže. Vlažnou vodou jim také můžete umýt spodní části tlap. Pokud bude pes vypadat přehřátý a bude vypadat, že mu horko nesvědčí, určitě mu na chvíli zastavte a vezměte jej ven. Pokud bude i po jízdě jevit známky nevolnosti z horka (přílišná žízeň, hluboké dýchání, zrychlený puls, horečka, zvracení, lesklé oči, malátnost), navštivte veterináře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články