VIDEO: Dálničnímu pirátovi v Octavii ruply nervy a měl by jít na hodně dlouho za mříže. Poznáváte ho?

Jedna z nejhorších forem silničního pirátství je shodou okolností ta, která bývá nejčastěji k vidění. Nesmyslné vybržďování vám může spolehlivě zajistit dlouhá léta za mřížemi.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOPCHAM
                   

Další díl seriálu z palubních kamer přináší zamyšlení nad bezohledným chováním jednoho z řidičů, který svou arogancí a totálním popřením toho hlavního, kvůli čemu se dnes a denně pohybujeme na silnicích – a sice dostat se v pořádku do cíle cesty – opravdu „vynikal“. Pokud totiž na svých cestách potkáte někoho, kdo se chová jako dotyčný jedinec v modré Octavii, může vám jít reálně o život. Stačí kluzká vozovka, rychle jedoucí auta kolem vás a za vámi a je na malér zaděláno. Pojďme se na toho „frajera“ v boleslavské stálici podívat společně.

Ne všichni piráti musí nutně jezdit v BMW

A hned v úvodu se možná tak trochu omluvíme všem majitelům BMW. Občas se zkrátka stane, že podobných videí dáme několik za sebou, a ve všech jsou řidiči za volantem vozů s modrobílou vrtulí ve znaku. Až by to skoro vypadalo, že snad hledáme videa podle klíče „pirát+BMW“. Ne, opravdu nehledáme. Jen jejich četnost je v některých obdobích opravdu natolik výjimečná, až to udiví i nás samotné. Občas se pak neubráníme komentářům, že mnichovská značku je snad všemi piráty vesmíru vyhledávána cíleně.

22letý bezmozek v BMW si natáčel svou jízdu na telefon. Zabil přitom mámu ve Fabii, nenarozenou dceru a zmrzačil dva syny

A že si dost dobře nedovedeme představit, jak by některé opravdu „výživné“ skutky spáchal někdo za volantem Toyoty, Citroënu nebo snad Škody. I když u té Škody, s ohledem na její masivní rozšíření v Čechách a okolních zemích rozumíme tomu, že statisticky je pravděpodobnost kombinace „pirát + Škoda“ možná ještě větší, než u BMW. Jakkoli tato značka opravdu některé lehce vyšinuté a arogantní jedince zřejmě přitahuje. Ostatně jistá arogance je přítomna i přímo v některých modelech od BMW.

Nenápadné kombi umí opravdu hodně překvapit

Možná si to tedy někdy nedovedeme představit, nicméně video, jako je to dnešní nám ukáže, že to bez problémů jde. Nenápadné, bledě modré kombi „trojkové“ generace, ve kterém byste očekávali tak možná unaveného obchodního cestujícího, případně rodinku na cestě za nákupy do supermarketu vám během vteřiny zcela změní názor na to, kdo se ve skutečnosti za jeho volantem nachází. Psychologické rozbory řidičů si s dovolením necháme na jindy, bylo by to na samostatný článek, nás tady zaujalo něco jiného.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když tedy pomineme tu rozumově nevysvětlitelnou skutečnost, proč se někdo vůbec na silnicích takto chová. Jsou zkrátka věci, které rozumem nevysvětlíte. A na které je rozum krátký, zejména pokud je tedy razantně zkrácen rozum dotyčného „vybržďovače“. Co už nebývá zkráceno, je doba, na kterou jsou podobná individua posílány českými soudy za mříže. Nejednomu „hrdinovi s nohou na brzdě“ se zřejmě překvapením na chvíli zabrzdil život, když uslyšel, že těch nepodmíněných let bude pět a více. To už vám životní plány pravda malinko nabourá.

Vybržďování z pohledu trestního práva

Český trestní zákoník navíc skrývá zajímavý paragraf, který by si možná mohli agresivní řidiči alespoň zběžně přečíst, než usednou za volant:

Zločin obecného ohrožení podle § 272 odst. 1 alinea první, odst. 2 písm. d) TZ:

            Zločinu obecného ohrožení se dopustí, kdo úmyslně způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že zapříčiní požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil, nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání, způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt. 

Mimořádně přesně je vybržďování z pohledu trestního práva popsáno v materiálu AK Mgr. Daniela Grimma, jehož jsme si dovolili ocitovat a současně připojit odkaz na toto pojednání ve zdrojích pod článkem. Pokud se totiž (a opravdu to nechceme jakkoli přivolávat) zpočátku „nevinné“ vybržďování opravdu zvrtne, ať již na konto pozdní reakce některého z řidičů, nebo třeba horší sjízdnosti vozovky, a dojde při něm k těžké újmě na zdraví, případně smrti, změní se velmi pravidla hry.

Deset let ve věznici s ostrahou není vůbec nereálných

A soudce daného soudu může onen zmíněný paragraf 272 Trestního zákoníku použít. Sazba? Tři až osm let, v prvním odstavci. Ale hned v tom druhém, kdy:

  • b) spáchá-li takový čin opětovně v krátké době,
  • c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu, nebo
  • d) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt.

je trestní sazba už osm až dvanáct let. Když pomineme to, že nesmyslným zašlápnutím brzdy můžete během okamžiku převrátit životy mnoha lidí kolem sebe vzhůru nohama, můžete tedy také mimo jiné skončit například na deset let ve věznici s ostrahou. Opravdu tohle ví všichni, kdo podobně absurdní zacházení s brzdou dnes a denně předvádějí na našich silnicích? Možná by měli. Jak to vidíte vy, trestali byste vybržďování takto přísně? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!

Jak byste trestali podobná vybržďování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články