Policista použil PIT manévr při 175 km/h. Prchajícího řidiče to stálo život. Celé video 20 minutové honičky

Strážci zákona nemůžou váhat, když se rozhodují, jak zakročí proti ujíždějícím řidičm. Lehký náraz do zadních kol pronásledovaného vozu ale může skončit tragicky.

i Zdroj fotografie: Policie
                   

Automobilové honičky strážců zákona s pachateli prchajícími před zákonem nejsou jen doménou kriminálních seriálů. V takových situacích se policisté musí velmi rychle rozhodovat, není čas na váhání. I když to někdy nemusí mít šťastný konec. Jedna taková honička se ve skutečnosti odehrála v americkém státě Arkansas.

Použil PIT manévr

K vynucenému zastavení pronásledovaného vozu policie používá PIT manévr. PIT je zkratka z anglického Pursuit Intervention Technique, tedy volně přeloženo jako technika k přerušení honičky. Jde o náraz do pronásledovaného vozidla tak, že dostane smyk. Řidič ztratí kontrolu nad vozidlem a zastaví. Aby manévr byl úspěšný a bezpečný, provádí se obvykle při nižších rychlostech, zhruba do 56 kilometrů za hodinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A právě takový donucovací prostředek k zastavení vozidla použil policista americké lesní správy loni v dubnu v Arkansasu poté, co viděl, jak pickup Ram 1500 jel na červenou. Vůz, který řídil 34letý Justin Battenfield, na pokyn policisty nezastavil. A začala honička, při které policista Michael Shawn Ellis ve voze Dodg Charger nakonec přistoupil k vynucenému zastavení, neboli PIT manévru.

Pronásledovaný zemřel

Lehce narazil do jednoho ze zadních kol pronásledovaného vozidla, aby se dostalo do smyku. Problém je v tom, že jel 175 kilometrovou rychlostí, přičemž manévr by se měl dělat při rychlosti o více než sto kilometrů nižší. Vůz pachatele se převrátil na bok a zablokoval cestu policejnímu vozu. Obě auta pak skončila v příkopu. Pronásledovaný zemřel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Arkansaská státní policie nezveřejnila jaké pokyny policisté dostávají při pronásledování ujíždějících vozidel. Podle informací WVTM News může rozhodnutí o odvolání pronásledování učinit nadřízený kdykoli během akce. Jízdu pickupu Ram 1500, který na pokyn policisty nezastavil, tak strážci zákona zřejmě vyhodnotili jako nebezpečnou a kdyby zastavili jeho pronásledování, mohli by být ohroženi další účastníci silničního provozu.

Jaký policejní zásah jste na silnici viděli vy?

Zdroj: 40/29 News, Real World Police, Arkansas State Police

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články