Počet ekologických aut v České republice roste, jejich celkový podíl je ale stále malý

                   

Vozy na alternativní pohon, tedy zejména hybridy a elektromobily, si stále více získávají oblibu i u českých zákazníků. Dokladem rostoucího zájmu o tyto vozy jsou i čísla za letošní třetí čtvrtletí, která byla právě zveřejněna Svazem dovozců automobilů. Vyplývá z nich, že meziročně se prodej elektromobilů zvýšil o sto devadesát pět procent, prodej hybridních vozů o čtyřicet čtyři procent.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vysoká procenta versus nízká čísla

K údajům v procentech je ale nutné dodat ještě údaje o počtech vozů, neboť ta, vzhledem k obecně nízkému počtu vozů na alternativní pohon v naší republice, tak vysoká nejsou. U elektromobilů oněch sto devadesát pět procent odpovídá 1732 automobilům, u hybridů čtyřicet čtyři procent představuje 8310 vozů. Je tedy na první pohled jasné, že v celkovém poměru nových aut, kterých se za první tři čtvrtletí letošního roku prodalo více než sto čtyřicet osm tisíc, je to v porovnání s ostatními státy stále velmi malé číslo.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Plug-in hybridy vítězí

Pokud jde o ekologický automobil, u nějž byl meziročně zaznamenán největší nárůst, tak jsou to plug-in hybridy, kterých se prodalo o tři sta šedesát procent více. Příčinou tohoto enormního nárůstu je zejména nový benzino-elektrický superb, kterého se za prvních devět měsíců letošního roku prodalo téměř šest set kusů. Zdá se, že právě plug-in hybridy by pro většinu Čechů mohly představovat jakousi nejlepší pozvolnou variantu, jak od spalovacích motorů pomalu ale jistě přejít k ekologičtějším vozům, neboť díky spalovacímu motoru umožnují v případě potřeby dlouhý dojezd, ale na městské pojíždění do padesáti kilometrů je lze přepnout do podoby ekologického elektromobilu. Pokud jde o klasické elektromobily, nejvíce prodávaným vozem byla elektrická Škoda Citogoe iV, které se prodalo více než sedm set vozů, na dalších místech se umístily elektromobily značek Tesla a Hyundai. V kategorii hybridních automobilů se nejvíce prodávaly vozy Toyota, Ford a Suzuki.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články