Podívejte se na sešrotování 14 luxusních vozů. Proč je potkal tak krutý osud?

                   

Zdá se, že na Filipínách je problém s kriminalitou. Problém se zločinností má vlastně každá země, ale filipínský prezident Rodrigo Duterte bojuje mimo jiné proti korupci v přístavech, – přes které se na Filipíny dostávají luxusní auta jako Porsche, Maserati, či BMW. Nejsme odborníci na filipínské zákony, ale vypadá to, že pokud nejsou splněny jisté podmínky, je do země zakázáno importovat ojetá vozidla za účelem prodeje.

Na Filipínách sice existuje domácí produkce aut – ročně asi 60 000 vozů různých asijských značek, ale tvrdý postup prezidenta Duterteho kvůli podpoře domácí výroby je pro nás poněkud nepochopitelný. Minulý měsíc jeho administrativa rozhodla o sešrotování 30 nelegálně dovezených vozidel.   V bizarním představení figurovaly buldozery, novináři a samozřejmě televizní kamery. Nyní se můžeme podívat na druhé kolo drtivého vítězství filipínského prezidenta, ve kterém mu padne za oběť 14 pěkných autíček.

Ano, tam je tam menší eskadra anonymních mercedesů a nad ztrátou BMW Z1 budou plakat jen nervově slabší jedinci. Ale v partě odsouzenců je také Porsche 911 GT3 a BMW Alpina B12, Maserati Quattroporte a dvoudveřový Mercedes G-Wagen. Dokonce to vypadá, že robustní SUV buldozerům statečně vzdoruje – na videu vidíme, že střechu sice buldozer zamáčkne do bláta, ale nesroluje se tak, jak byste očekávali. Video je bohužel sestříhané, takže nevidíme, jak G-Wagen nakonec dopadl. Téměř jistě nepřežil, ale nepřekvapilo by nás, kdyby byl pro buldozer příliš tvrdým oříškem.

Velkou otázkou je, zda takto tvrdé zobrazení „spravedlnosti“ zastaví nelegální dovoz automobilů. Probíhá také debata o tom, zda by nebylo efektivnější ta auta prodat a peníze použít na zvýšení vymahatelnosti práva, což by možná vedlo k tomu, že by za uplácení nebo přijímání úplatků byl nakonec někdo zatčen. Z toho by ale nešlo pořídit tak dramatické propagační video. No jo, politika.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články