Podívejte se na šílenou přestavbu 50letého Land Roveru – teď jezdí na uhlí

                   

Klasický Land Rover Defender se během svého dlouhého života vyvíjel z každodenního pomocníka v zemědělství k nové kariéře ikonické čtyřkolky pro výletníky a dobrodruhy. Konec výroby Defenderu v lednu 2016 byl se v Anglii v podstatě stal dnem národního smutku.

Naštěstí i dnes můžete objevit kompletně zrekonstruovaný Defender s novými pohonnými jednotkami a všemi luxusnímmi funkcemi. Ale samozřejmě stojí astronomické částky. 70. výročí značky připomněla nově zformovaná divizeJ aguar Land Rover Classic, která zrenovolala vzácný předvýrobní model Land Rover z roku 1948, který byl nedávno po desetiletích opět odhalen veřejnosti. I když jsou Land Rover Defendery po celém světě velmi ceněné a jejich hodnota stoupá, existují lidé, kteří je tak vážně neberou. Proč byste jinak vzali 50 let starý Land Rover 88 a přestavěli ho na… parní stroj?

Ano, ze všech možných přestaveb hnacího ústrojí – čistě elektrický Land Rover už ťuká na dveře – si jistý pán vybral právě dávno překonané špinavé palivo. 67letý Frank Rothwel vysvětluje, že se do toho pustil , aby pobavil svá tři vnoučata. No a také s ním dojíždí půldruhé míle do své práce.

Důchodce a bývalý manažer z předměstí Manchesteru koupil svůj Land Rover za 4 000 liber od výrobní společnosti, která překřtila vůz na „Mildred“ kvůli množství plísní v interiéru (anglicky „mildew“). Nový majitel říká, že do projektu investoval 24 000 liber a více než 400 hodin svého času, aby vybavil starý Land Rover kotlem na uhlí, který ohřívá vodu, která se pak mění na páru pohánějící parní stroj.

Mřížka chladiče byla nahrazena předkem kotle, takže čumák auta teď připomíná parní lokomotivu doplněnou znakem Land Rover a komínkem odvádějícím kouř spalovaného uhlí. Na plnou páru dokáže Mildred jet maximální rychlost 23 km za hodinu, což v podsatě není o moc méně než maximálka prvních Land Roverů, které to vytáhly nejvíce na 60 až 75 km / h.

Jeho tři vnoučata jsou velkými fanoušky Land Roveru poháněného uhlím, ačkoli Rothwell říká, že jeho žena je z toho nadšená méně. „Myslím si, že pro děti této doby je opravdu dobré, když si vyzkouší topit pod kotlem a vidí, co umí obyčejné uhlí,“ říká, „protože se dnes jen velmi zřídka s takovými věcmi setkají.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články