Co všechno musíte umět, abyste mohli být řidičem sanitky? Za tu výplatu by to možná stálo

Stát se řidičem sanitky patří k dětským snům mnoha kluků (a občas i děvčat). Co ale tato práce skutečně obnáší a jak je ve finále ohodnocena?

i Zdroj fotografie: ZZS JčK
                   

Tak schválně: Kdo z vás (teď tedy zejména z řad našich čtenářů, nicméně nepochybuji, že se to týká i některých čtenářek) měl jako jedno ze svých vysněných „povolání budoucnosti“ práci řidiče sanitky? Určitě nebudu jediný, kdo snil o tom, jak se řítí pod ječící sirénou a modrými majáky městem, jak mu ostatní řidiči dávají přednost a on nakonec stihne dovézt pacienta včas přímo na sál, aby mu tak spolu s lékaři zachránili život. Ano, dětské ideály jsou někdy kouzelné. Jaká je ale vlastně realita? Pojďme se na ni s redakcí AutoŽivě.cz podívat společně.

Mimořádně psychicky (a často i fyzicky) namáhává práce

Není přitom asi pochyb, že práce řidiče sanitky je zejména psychicky mimořádně náročná a vyžaduje nejen výborné řidičské schopnosti, ale také odolnost vůči stresu a schopnost řešit krizové situace ve zlomku vteřiny. A neustále předvídat, kdo mne „pustí před sebe“ a od koho naopak mohu čekat mizivý respekt. Případně kdo mne ignoruje totálně a zkříží mi cestu přes křižovatku přesto, že rozhoukanou a rozblikanou sanitku musel vidět. Pokud nemá svoje audio v autě na plný výkon a nepíše u toho zprávu na telefonu, pochopitelně.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Co k výkonu této profese vlastně potřebujete? Záleží na tom, zda jde o „běžnou“ sanitku, nebo vozidlo RZP, ony „malé operační sály na kolech”. V České republice musí řidiči sanitky absolvovat speciální kurzy, jejichž délka a obsah se liší podle zaměření. Pro řidiče ZDS (zdravotnické dopravní služby) je kurz méně náročný než pro řidiče ZZS (zdravotnické záchranné služby), kteří musí zvládnout i pokročilé zdravotnické dovednosti. Následující tabulka shrnuje požadavky na délku kurzů:

Typ službyPočet hodin kurzu
Zdravotnická dopravní služba (ZDS)120 hodin
Zdravotnická záchranná služba (ZZS)300 hodin
Speciální kurzy pro urgentní medicínu400 hodin

Kurzy přitom nejsou zrovna „levný špás“, za základní kurz pro řidiče ZDS se sice platí relativně zanedbatelných 15 000 korun, pro řidiče ZZS však kompletní proškolení může stát až 50 000 Kč. V tom kontextu pak platy řidičů sanitek nejsou nijak ohromující: v závislosti podle regionu ČR se průměrný plat řidiče ZDS pohybuje kolem 28 000 Kč měsíčně, zatímco řidiči ZZS si mohou vydělat až 35 000 Kč měsíčně. Ano, musíte být trochu srdcaři, aby vám to za podobnou výplatu stálo. Na kamionu byste měli nepochybně více.

A co třeba v Německu? Mají tam dražší a složitější kurz – až 520 hodin teoretické a praktické výuky, která zahrnuje i pokročilé zdravotnické dovednosti, přičemž cena kurzu se pohybuje kolem 3 000 až 5 000 eur (přibližně 75 000 až 125 000 Kč). Ale samozřejmě i adekvátně vyšší mzdy – v základu od 2 500 eur až po 3 300 (zhruba 50 000 až 82 500 korun měsíčně). Pokud tedy vládnete němčinou, toužíte řídit sanitku a nemáte problém s dojížděním či přestěhováním se, mohla by práce řidiče sanitky v Německu být zajímavou profesní zkušeností.

Jaké máte zkušenosti s řidiči sanitek vy? A jak byste trestali ty, kdož jim (ať už z jakéhokoli důvodu) neumí „uhnout z cesty“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články