Podzimní chyby při svícení jsou tu. Tyto prohřešky se týkají mnoha řidičů

                   

Podzimní období přináší nejenom mnohá rizika spojená s tím, že vozovky mohou být kluzké a viditelnost horší. Jsou tu i časté prohřešky mnoha řidičů, pokud jde o svícení. O co konkrétně se jedná a v čem možná chybujete i vy sami? Projděme si základní podzimní chyby, které se týkají našich světel.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pouze denní svícení

Mnoho aut je vybaveno takzvaným denním svícením, což jsou nejčastěji jenom pásy diod. Za běžného, jasného dne toto osvětlení plně dostačuje. Během podzimu však nejsou rozptylové podmínky tak dokonalé a tak je na místě přepnout na klasická světla. Hlavně z důvodu, že při denním svícení není osvětlena zadní část vozu. Zepředu jsme vidět, ale zezadu nikoliv.

Spoléhání na automatické přepínání světel

Moderní vozy jsou vybaveny i automatickým přepínáním světel, kdy čidla sama vyhodnotí to, kdy stačí denní svícení a kdy už se přepíná na klasická světla. Tato funkce nám však ulehčuje provoz jenom za ideálních podmínek. Jinak může být velmi nebezpečná. A to z důvodu, že například při dešti nebo v mlze senzor stále ponechává auto v režimu denního svícení, což může být velkou chybou.

Prokleté mlhovky

Podzim je i dobou, kdy se na mnoha místech vyskytují mlhy. Někdy jenom ráno, jindy po celý den. Mnoho řidičů logicky zapíná přední i zadní mlhovku, což je v případě husté mlhy správně. Řada řidičů ji však následně zapomene vypnout a oslňují vozidla jak za sebou, tak i před sebou. Častým nešvarem je také zapínání a ponechávání mlhovek v situacích, kdy to není potřeba a jejich svícení je v daných podmínkách naprosto k ničemu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Problémy se světlomety

Mnoho řidičů chce používat světla správně, ale nemohou z důvodu problémů se světlomety. Velmi častým nešvarem je především mléčné poničené sklo na světlomety, které výrazně snižuje jeho účinnost. V podzimním období, kdy je viditelnost obecně horší, to může být velmi nebezpečný stav. Řešením je v tomto případě buď renovace světlometů, nebo také jejich výměna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?