Pojištění vozu: Co byste měli vědět před podepsáním smlouvy

Povinné ručení automobilu je nezbytnou součástí jeho provozu. Naštěstí je proces jeho vyřizování velmi jednoduchý a pojištění se dá uzavřít během pár minut online.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Pokud netušíte, co vše chcete mít u svého auta pojištěno, pravděpodobně máte jasno alespoň v přibližné výši ceny, kterou jste ochotni platit. Použijte srovnávač pojištění, který vám přesně ukáže, co za danou částku pojišťovny nabízejí. Po ruce mějte připraveno číslo SPZ a srovnávač vše ostatní najde za vás.

Pojistěte vůz pro případ havárie i krádeže

Pojištění automobilu je záležitostí pár minut a při nehodě či krádeži vám ušetří statisíce i miliony. Vezměte si notebook nebo mobil a sjednejte si pojištění online z pohodlí domova, kde máte kupu času na průzkum trhu i pročtení podmínek jednotlivých pojišťoven. Kromě povinného ručení nezapomeňte také na havarijní pojištění, ať máte kryté škody na cizím i vlastním autě.

Ujasněte si rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním

Pojištění automobilu se skládá ze dvou hlavních pilířů: povinného ručení, které je, jak už z názvu vyplývá, povinné ze zákona, a havarijního pojištění, které je dobrovolné. Co ale oba pojmy znamenají v praxi?

·         Povinné ručení

Jak již bylo řečeno, každý majitel vozu jej musí mít ze zákona sjednáno a zaplaceno. Pokrývá škody na majetku i zdraví třetích osob, které způsobíte v rámci silničního provozu.

·         Havarijní pojištění

Slouží ke kompenzaci škod na vašem vlastním vozidle způsobených při nehodě, vandalismu, střetem se zvěří nebo zaviněné přírodními živly.

Jak postupovat před podpisem pojistné smlouvy

Pojišťovnu a druh pojištění si pečlivě vyberte a dejte si pozor na různé poznámky pod čarou, které mohou měnit plnění a podobně. Vždy se obracejte pouze na důvěryhodné pojišťovny, u nichž máte jistotu, že vám pojistnou částku vyplatí. Před uzavřením smlouvy si ujasněte pár bodů:

  1. Požadovaný druh pojištění a pokrytí: Existují různé druhy pojištění vozidel, jako jsou povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění proti krádeži a řada připojištění (například čelního skla a podobně).
  2. Výše pojistného: Zvažte, jakou výši pojistného si můžete dovolit. Čím vyšší cena pojistného plnění, tím nižší budou vaše vlastní finanční náklady v případě nehody.
  3. Důvěryhodnost pojišťovny: Zjistěte si informace o důvěryhodnosti pojišťovny, pomohou vám recenze klientů.
  4. Smluvní podmínky: Pečlivě si přečtěte smluvní podmínky a zjistěte, jaké jsou povinnosti a práva obou stran.
  5. Historie nehod: Pojišťovny mohou zkoumat vaši řidičskou historii, která může ovlivnit výši pojistného. Buďte upřímní a doložte požadovanou fotografickou evidenci škod na vozidle, vzniklých před uzavřením smlouvy.
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články