Pojišťovny kontrolují i míru přispění k dopravní nehodě. Plnění mohou odmítat

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mít správné pojištění, to je v dnešní době základ. Mezi to samozřejmé patří takzvané pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, laicky označováno jako povinné ručení. To musí mít sjednané každý majitel nebo provozovatel vozu. Potom je tu ještě pojistka dobrovolná, označovaná jako havarijní pojištění. I to má celá řada motoristů pro jistotu sjednané.

Ne vždy může pojišťovna vyplatit vše

Od pojistky obvykle čekáme, že pokud způsobíme dopravní nehodu, tak se postará o proplacení škod. U povinného ručení jde o proplacení škod poškozeným, u havarijního pojištění je to proplacení škod našich. Nutno však dodat, že ne vždy pojišťovna škody proplácí tak, jak očekáváme. Jsou i situace, kdy mohou vyplacení pojistného plnění zcela odmítnout. Takové situace nejsou až tak netradiční a řada pojišťoven je má zakomponovány ve svých pojistných podmínkách.

Mohou kontrolovat míru přispění k dopravní nehodě

Způsobit nehodu může každý. Nikdo není tak dokonalým řidičem, aby dokázal říci, že se mu nikdy nic nemůže stát. To ví i pojišťovny a proto v případě způsobených nehod vše řeší klasicky, jako pojistnou událost. Zároveň však mohou hledět i na doprovodné aspekty a na takzvanou míru přispění k dopravní nehodě. Jsou totiž situace, kdy k ní vůbec nemuselo dojít.

Konkrétně se můžeme podívat hned na dva takové případy. Jedná se o alkohol, stejně jako se může jednat o drogy. Pravděpodobnost že takový řidič nedojede bezpečně do svého cíle je velmi vysoká. Proto je vysoká i míra přispění k dopravní nehodě. Právě to může být pro pojišťovnu důvod krátit, nebo dokonce i odmítnout pojistné plnění. Objevit se však napříč pojišťovnami, v rámci likvidace konkrétních pojistných událostí i další příklady. Třeba technický stav vozidla, věnování-se jízdě, rychlosti v době nehody, přizpůsobení jízdy aktuálním podmínkám a mnoho dalšího.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články