Pojišťovny kontrolují i míru přispění k dopravní nehodě. Plnění mohou odmítat

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mít správné pojištění, to je v dnešní době základ. Mezi to samozřejmé patří takzvané pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, laicky označováno jako povinné ručení. To musí mít sjednané každý majitel nebo provozovatel vozu. Potom je tu ještě pojistka dobrovolná, označovaná jako havarijní pojištění. I to má celá řada motoristů pro jistotu sjednané.

Ne vždy může pojišťovna vyplatit vše

Od pojistky obvykle čekáme, že pokud způsobíme dopravní nehodu, tak se postará o proplacení škod. U povinného ručení jde o proplacení škod poškozeným, u havarijního pojištění je to proplacení škod našich. Nutno však dodat, že ne vždy pojišťovna škody proplácí tak, jak očekáváme. Jsou i situace, kdy mohou vyplacení pojistného plnění zcela odmítnout. Takové situace nejsou až tak netradiční a řada pojišťoven je má zakomponovány ve svých pojistných podmínkách.

Mohou kontrolovat míru přispění k dopravní nehodě

Způsobit nehodu může každý. Nikdo není tak dokonalým řidičem, aby dokázal říci, že se mu nikdy nic nemůže stát. To ví i pojišťovny a proto v případě způsobených nehod vše řeší klasicky, jako pojistnou událost. Zároveň však mohou hledět i na doprovodné aspekty a na takzvanou míru přispění k dopravní nehodě. Jsou totiž situace, kdy k ní vůbec nemuselo dojít.

Konkrétně se můžeme podívat hned na dva takové případy. Jedná se o alkohol, stejně jako se může jednat o drogy. Pravděpodobnost že takový řidič nedojede bezpečně do svého cíle je velmi vysoká. Proto je vysoká i míra přispění k dopravní nehodě. Právě to může být pro pojišťovnu důvod krátit, nebo dokonce i odmítnout pojistné plnění. Objevit se však napříč pojišťovnami, v rámci likvidace konkrétních pojistných událostí i další příklady. Třeba technický stav vozidla, věnování-se jízdě, rychlosti v době nehody, přizpůsobení jízdy aktuálním podmínkám a mnoho dalšího.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat