Pokud se chystáte s autem na dovolenou, připravte se na změny. Obecný evropský kontrolní mechanismus přichází

Jestli jste se rozhodli tentokrát na dovolenou cestovat vlastním vozem, připravte se na některé změny platící od července.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rozvolňování cestovních omezení je světlem na konci tunelu, které bezpochyby mnozí řidiči využijí k tomu dostat se na dovolenou mimo republiku. Ovšem spolu s příchodem července přijdou některá omezení, o kterých mnoho řidičů zřejmě vůbec nemá ponětí. Kromě jiného se jedná o covidový certifikát, i když se zatím stále jedná o konkrétní podobě i způsobech aplikace.

Obecný evropský kontrolní mechanismus

Během června obdrží všechny země od Evropské komise podrobnosti legislativy, což v rámci Evropy umožní fungování celého systému. Nejpozději v červenci bude s těmito certifikáty možné cestovat minimálně po celém území Evropské unie. Zelenou pro cestování dávají v rámci EU k překročení všech hranic tyto předpoklady: úplnou vakcinaci (tedy podle typu vakcíny obě dávky) a negativní test provedený do 24 hodin.

iZdroj fotografie: Pixabay

K přehledu bude nejspíše sloužit mobilní aplikace se stejnou datovou základnou jako občanské průkazy. Během pilotního testování projektu byly provedeny zkoušky, zda bude hraniční stráž schopná bez problémů číst informace z těchto médií. Aplikace vygeneruje QR kód, který si stráž naskenuje, a uvidí zelený nebo červený signál. Ten sdělí pouze příslušný stav nemoci covid-19, aniž by odhaloval jiné informace o dotyčném.

Místní, nikoli přeshraniční sdílení dat

Zdravotní data budou uložena v konkrétní zemi. Pokud bude obsažené skutečnosti vyžadovat jiná země, musí se zeptat. Obavou může být použití tohoto systému staršími občany. Ti přirozeně také touží po cestování, ovšem ne vždy jsou natolik „kovaní“ v digitálních technologiích. Pro tyto případy je samozřejmě možné si nechat certifikáty vystavit ve fyzické podobě a mít je u sebe jako jakýkoli jiný průkaz.

iZdroj fotografie: Pixabay

V současné situaci je jasné, že se ještě může mnoho věcí změnit. Ovšem příliš alternativ k tomuto systému nejspíše nehrozí, pokud mají být věci zachovány ve své jednoduchosti. Díky postupujícímu očkování je tato certifikace jen drobnou starostí navíc, kterou musí vést v patrnosti ti, kteří se vydávají kamkoli za hranice. Konkrétní tvar systému bude, doufejme, znám co nejdřív, abychom se mohli připravit fyzicky i duševně.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články