Zapomněli jste před jízdou dát nálepku na čelní sklo svého vozu? Pokuta až 72 000 Kč vás zapomínat odnaučí

Ne všude dnes můžete jezdit bez dálniční známky. Víme, kde se bez ní neobejdete a jaká série postihů na vás čeká, pokud si ji zapomenete zakoupit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco na našem území již byly fyzické dálniční známky zrušené a nahradil je plně elektronický ekvivalent, tak na dálnicích našeho souseda se bez známek v podobě nálepek neobejdete. Respektive obejdete, ale ne za zcela přívětivých podmínek. Navíc došlo oproti loňskému roku ke zdražení těchto dálničních známek.

Volný pohyb autem po Evropě, respektive po území Schengenu je pro nás samozřejmě příjemný. Nikde žádné hraniční kontroly, žádná zdržení, a tak situace doslova vybízí k dlouhým zahraničním cestám za nákupy, ale třeba i za zážitky. A to speciálně teď v zimě, kdy nás české lyžaře lákají Alpy pro svou krásu, délku a upravenost sjezdovek, ale také prakticky žádné čekání na lanovky, což je typický neduh českých lyžařských areálů.

Rakousko coby Mekka českých lyžařů

Naše volba pro zimní dovolenou velmi často padá na lyžařské regiony v Rakousku, a to i z toho důvodu, že se jedná o jedno z nejbližších alpských lyžování, za kterým dojedete často i za méně než 5 hodin cesty. Samotná cesta je tím pádem pro nás levnější než konkurenční lyžařské destinace v Itálii, nebo dokonce Švýcarsku, jež leží od České republiky ještě o poznání dál.

V rámci cestování autem po Rakousku je ovšem mnohdy obtížné se vyhnout dálnicím, na kterých je po nás vyžadován poplatek, a to rozhodně ne zanedbatelný. Zakoupení rakouské dálniční známky je v Rakousku nejen povinné, ale také tvrdě kontrolované, a tak rozhodně nelze doporučit se mu pokusit vyhnout.

i

Každý rok se mění poměrně výrazná barevnost nálepek a pro policisty je tak snadné i na dálku detekovat, zda se nejedná o prošlou loňskou dálniční známku. Takže ani na známku, kterou jste si zakoupili například vloni v listopadu (tedy na začátku rakouské lyžařské sezóny), určitě nespoléhejte.  

Elektronická dálniční známka má výrazný nedostatek

Na kolik vyjde dálniční známka v letošním roce a o kolik vzrostla oproti roku loňskému? Předně je třeba si říci, že v rámci rakouských dálnic máte možnost si pořídit nejen klasickou známku v podobě samolepky, ale také její elektronickou verzi.

Ta má ovšem jednu velkou nevýhodu. Je totiž třeba ji zakoupit s velkým předstihem před vaší cestou do Rakouska, protože je platná až od 18. dne od jejího uhrazení. Tato časová lhůta je tak dlouhá, protože řidič, který si ji pořídí, má 14 dní na to, aby ji vrátil, respektive odstoupil od smlouvy. Pokud byste i přesto preferovali elektronickou verzi známky, můžete ji zakoupit zde, a to i v českém jazyce: https://shop.asfinag.at/

Lze tedy předpokládat, že mnohem více nás české řidiče mířící za lyžařskými radovánkami do Rakouska bude přece jen zajímat fyzická dálniční známka v podobě klasické nálepky. Každopádně k dispozici jsou pro vozidla s váhou do 3,5 tuny pro rakouské dálnice hned 4 varianty dálničních známek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejběžnější známka vyjde na 285 korun

Roční známka vyjde na 96,40 euro (2 400 Kč, tu budou samozřejmě kupovat především sami Rakušané), dvouměsíční na 28,90 euro (720 Kč), desetidenní na 11,50 euro (285 Kč) a nově je k dispozici i jednodenní dálniční známka za 8,60 euro (215 Kč). Dobře zvažte, zda skutečně potřebujete pouze jednodenní známku, která neplatí 24 hodin od zakoupení, ale pouze pro daný den jako takový. Vždyť desetidenní známka stojí v přepočtu o 70 korun více.

Cena rakouské desetidenní dálniční známky (tedy té, kterou si na cesty do Rakouska pořizujeme nejčastěji) oproti loňsku vzrostla, a to o 40 korun. V roce 2023 stále ještě 9,9 eura.

Zapomenutí dálniční známky se vám sakra prodraží

Až budete plánovat svoji další cestu autem do Rakouska, buďte opatrní na to, kudy budete chtít jet. I jen malý kousek dálnice totiž zakoupení dálniční známky vyžaduje. Nám se jednou stalo, že jsme se cestou do rakouských Alp navzdory tomu, že jsme cíleně jeli po okresních silnicích, najednou na dálnici ocitli. A byli jsme jako na jehlách, než se nám z ní podařilo zase sjet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za chybějící známku totiž rakouští policisté nekompromisně inkasují pokutu ve výší 120 euro (tedy 3 000 korun). A zapomeňte na to, že by je bylo možné nějak obměkčit nebo usmlouvat k pokutě nižší. Takhle to možná funguje v jiných zemích, ale v Rakousku určitě ne. A když už takovou pokutu vyfasujete, budete hodně rádi, když na ni budete mít u sebe peníze.

Náhradou odevzdáte osobní majetek

V případě, že nebudete schopni pokutu na místě uhradit, vám je rakouská policie oprávněna odebrat jakýkoli cenný předmět v dané, respektive vyšší hodnotě, než je pokuta samotná. V krajním případě se může jednat i o celý vůz.

A pokud neuhradíte pokutu ani následně v rámci správního řízení, může se její konečná výše vyšplhat až na neuvěřitelných 72 000 korun. Teprve po kompletním uhrazení pokuty máte nárok žádat zpět předmět, který vám policie zabavila jako dočasnou náhradu pokuty samotné. A počítejte s tím, že to nebude rychlý proces.

Setkali jste se v zahraničí s pokutou za jízdu po dálnici bez povinného poplatku? Kolik jste konkrétně zaplatili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články