Pokuta za špatné držení volantu? V některých zemích opravdu hrozí. Pozor kudy projíždíte na dovolenou

Řidiči projíždějící Polskem si nově musí dávat pozor na nově vydaný silniční zákon. Za jeho nedodržení hrozí pokuta.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Léto je za rohem a s ním přichází i dovolené v zahraničí. Po rozvolnění přísných opatření proti koronaviru se letní dovolené mimo Českou republiku stávají opět reálnými. Pokud se však rozhodnete cestovat autem, měli byste si předem zjistit, kde se měnily zákony a za co všechno vám hrozí pokuta; neboť co je samozřejmé u nás, může mít jinde drahou dohru.

Držení volantu jednou rukou, nebo oběma?

Řidiči se obecně dělí na dvě skupiny. Zatímco ta první drží volant zodpovědně oběma rukama, druhá skupina si u řízení vystačí pouze s jednou, nejčastěji levou rukou. Do první skupiny se řadí především ženy, které podle různých průzkumů volí tento způsob proto, aby měly automobil lépe pod kontrolou. U většiny mužů to je právě naopak. Volant drží už ze zvyku pouze jednou rukou, což by je v některých státech mohlo dostat do pořádných problémů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozdílné předpisy u nás a v Polsku

Pro pokutu za držení volantu jednou rukou nemusíte jezdit daleko. Sousední Polsko totiž vydává nové předpisy, které rapidně zpřísní pravidla silničního provozu. Za jakékoliv neuposlechnutí příkazů policie nebo znemožnění jejich práce hrozí řidičům pokuta. Policisté si tímto krokem chtějí vynutit větší respekt, který jim usnadní práci. Taková nařízení byla v jednání u našich sousedů již delší dobu, ale teprve nedávno vstoupila v oficiální platnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Potíže tak mohou mít řidiči, kteří jsou zvyklí svůj automobil řídit pouze jednou rukou, a chystají se na dovolenou přes polské území. V České republice zatím není přikázáno, že řidiči musí k řízení používat obě ruce. Na druhou stranu v každé autoškole musí žák točit volantem oběma rukama, což je celkem pochopitelné. Jestli tento krok našich sousedů povede k nějaké změně v našich zákonech, se ukáže až časem.

Zdroj: Oficiální internetové stránky Evropské unie

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články