Mimořádně důmyslná policejní akce zaskočila řidiče i chodce. Je úžasné, k čemu drony používají

Existují zombie? Ano, existují, jde o fenomén dnešní doby, který policie sleduje z výšky za pomocí dronu.

i Zdroj fotografie: Policie
                   

Česká policie používá drony, a to stále ve větší míře. Měření překračování rychlosti z dronů jsme už řešili před časem v jiném článku, tak dalece ještě technologie nepokročila. Nejde o standardní nasazení v policejní službě, měřit rychlost policie ještě neumí. Ale sledování jiných přestupků, to už je defacto na denním pořádku.

Zombie nejsou jen ve filmech. Potkat je lze běžně na ulici

Typicky jde o předjíždění v zakázaných úsecích a jiné aktivity, které lze nahrát na video, bez nutnosti měření kalibrovaným měřícím zařízením. V Polsku policie využila drony jinak a řidiči a chodci byly víc než jenom překvapeni. Nasazení létající bezpilotní techniky proběhlo v rámci akce Položte telefon a žijte. Neblahým fenoménem dnešní doby jsou takzvaní smartphone zombie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidé, kteří se dívají do chytrého telefonu tak, že vůbec nevěnují pozornost okolí. Což by nebylo tak strašné u stolku v kavárně nebo doma na balkoně. Tito „zombíci“ ovšem neodtrhnou zrak od displeje telefonu ani za pohybu, za chůze, při jízdě na kole, za volantem automobilu. Jde o nebezpečnou závislost. Vysoce nebezpečnou. Nerespektování okolní vede často k fatálním dopravním nehodám.

Z dronu lze nejenom sledovat, ale také mluvit

Polská policie tedy využila dron ke sledování takového chování a k vydávání bezpečnostních upozornění. Létající prostředek byl nasazen Specializovanou záchranou službou v oblasti Piasecznu. Díky dronu mohli policisté sledovat a pozorovat nežádoucí chování v prostoru přechodu pro chodce. Ano, cílem nebyli řidiči, ale pěší účastníci provozu! Kromě pozorování byla policie vyloženě aktivní a prostřednictvím dronu na chodce mluvila.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se vzduchem nad přechodem pro chodce nesla výzva „Pozor, zde policie, odložte mobilní telefon,“ řada z nic netušících chodců byla skutečně zaskočena. Policisté se snažili upozornit chodce, a také cyklisty, na to, že svým chováním mají vliv na úroveň bezpečnosti dopravy. A že i pro tyto „měkké cíle“ platí striktní dodržování pravidel a předpisů. S podobným počinem se nedá dělat nic jiného než souhlasit, pokud by se i česká policie nechala inspirovat a zaměřila se na chodce a cyklisty, jistě by nebyl nikdo proti. Nebo ano?

Myslíte si, že jde o dobrý nápad?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články