Policejní honička skončila brutální nehodou nevinného. Opravdu má pronásledování pokaždé smysl?

Jsou opravdu při práci policie nutné riskatní honičky, při nichž mohou zemřít nevinní lidé? Jedna taková s neveselým koncem v přímém přenosu – a v našem videu.

i Zdroj fotografie: Policie
                   

Dnešní díl silničního videa nemá žel tak úsměvný konec, jaký měla většina videí z poslední doby. Všichni ti fanfarónové v postarších BMW nebo kluci v kšiltovkách za volanty Audi. Člověka to pobaví. A pobavilo by asi setkání „i na živo“. Konečně, kdo někoho podobného nezná ze svého okolí. Potud všechno v pořádku. Dnešní video ale končí drsným střetem s protijedoucím vozidlem. Po nervydrásající honičce ze strany policie. Měla vůbec smysl? Pojďte se na to s námi podívat.

Má smysl v plném provozu honit někoho, kdo může zabít sebe i ostatní?

Přiznám se, že jsem o podobném článku uvažoval již drahnou dobu, shlédnutí videa bylo tedy jen poslední kapkou poháru. Není to totiž věru příjemné podívání. Pronásledování a záběry, za které by se nemusela stydět ani kaskadérská firma z Holywoodu jsou ale natáčené za plného provozu, nikoli v uzavřených lokacích, ti lidé v míjených autech jsou nic netušící řidiči, nikoli kaskadéři nebo herci, a čelní střet na konci je reálný s reálnými zraněními, nikoli simulovaný pro kamery.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zůstává jediná otázka: má to vůbec smysl? Má smysl honit někoho vysokou rychlostí v zástavbě a za plného provozu, kde každá chyba v řízení může mít fatální následky? Když je dávno známa RZ daného hříšníka, vše je natočené tisíckrát na video? Jet plnou rychlostí s houkajícími a blikajícími auty za sebou je extrémní nápor na psychiku, ti lidé za volantem, jakkoli mají na svém „kontě“ přestupky nebo trestné činy jsou stále jenom lidmi. A pokud je dostaneme pod extrémní tlak, mohou (a budou) chybovat. A mohou způsobit smrt někomu zcela nevinnému.

Je riziko při honičkách adekvátní společenské nebezpečnosti řidiče?

Stojí tedy to celé „představení“ a rizika s tím spojená za to, že v reálném čase dopadneme někoho, z koho se nakonec vyklube strašpytel se zákazem řízení (nebo cigaretou marihuany v kapse), jenž při rutinní kontrole zkrátka zazmatkoval a sešlápnul plyn, namísto brzdy? Neschvaluji řízení se zákazem a neschvaluji cigarety marihuany v kapse, jen si nejsem jist, jestli dopadení takového „zločince“ stojí za dlouhé minuty rizika, kde každá chyba může skončit fatálně. Nejen pro Fandu Konopného.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zkusme modelovou situaci: náš prchající „zločinec“ nezvládne kličkování v plné rychlosti a projede autobusovou zastávku plnou nic netušících dětí, ve výsledku (kupříkladu) 5 mrtvých a 10 zraněných. A on sám skončí v betonovém sloupku vedle zastávky a nepřežije také. Chápu, je to poněkud hrůzná představa, ovšem nikoli nereálná. Co potom? Co se řekne všem těm rodičům, jimž se během vteřiny zhroutí svět a jejichž život už nikdy nebude jako dřív? Že jsme honili někoho s cigaretou marihuany v kapse?

Je možné rozlišit – a rozlišovat?

Co kdybychom uměli rozlišovat? PČR má nově vozy vybavené rámem pro přímý kontakt, posádky jsou školené na to, jak někoho poslat do příkopu relativně bez rizika okolí. Mají pásy s hřeby, mají vrtulníky, jež to auto mohou sledovat bez jakéhokoli rizika až do úseku, kdy je možné hříšníka zastavit s pouty. A sadu dalších věcí. Nestálo by za úvahu někdy ubrat adrenalin a snahu jít za každou cenu do akce, když víme a vidíme, že nás nemine zástavba a tím i zvýšené riziko nehody?

Zkrátka vyvážit možné přínosy a s nimi související rizika, nevrhat se bezhlavě do pronásledování každého za každou cenu. Rozumím argumentaci ze strany policie, že nemohou zkrátka tušit, kdo se skrývá za volantem. Nemohou. Vraha na útěku s nabitou pistolí je pochopitelně třeba stíhat s intenzitou ohaře na stopě, až do samotného zadržení. I tak by ale možná stálo za úvahu, jestli někdy neubrat (a nechat další hlídku za vesnicí a o dva kilometry dále nerozhodit pás s hřeby). Než někomu „viset za kufrem“ s ječící sirénou a sadou majáků. Čistě jen pro bezpečí toho okolí. Co myslíte?

Byli byste pro omezení riskantních honiček ze strany policie?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru