Policie nakoupila 20 Land Roverů, k čemu je bude používat?

                   

Policie ČR rozšiřuje svůj vozový park o 20 matně zelených Land Roverů Discovery  5. generace. Konečně tak bude mít k dispozici vozidla, která zvládnou i těžší terén. Model, který oproti předchozí generaci získal samonosnou karoserii místo tradičního rámu, a zhubnul tak o půl tuny, začíná pro běžné zákazníky v nejnižším výbavovém stupni na ceně 1 443 288 Kč. Poháněn může být zážehovými i vznětovými motory, v nabídce jsou 2litrové čtyřválce i šestiválcové třílitry. Ve verzíchpro Policii ČR pochopitelně nechybí ani majáky, vybaveny jsou také výstražnými světly na přídi. Speciální úpravy pak uzavírá černý nápis „POLICIE“ na bílém podkladu, který je umístěn na kapotě a předních dveřích.

Jak bylo avizováno, policisté chtějí Land Rovery, které jsou pokládány za vůbec nejvšestrannější automobily na světě, využívat hlavně v náročných terénních podmínkách. Situace, kdy se ukázalo, že policistům průchodnost stávajících vozidel nestačila při plnění některých úkolů, by se tak nemusela opakovat. Tehdy policisté vyrazili na maďarsko-srbské hranice pomáhat střežit schengenský prostor před nelegálními migranty se zbrusu novými vozy Hyundai ix35 s pohonem 4×4. Jejich nižší podvozek a jízdní vlastnosti se ovšem ukázaly jako překážka při zdolávání cest na některá hůře dostupná místa a Policie ČR tak musela svou zahraniční misi narychlo vybavit pěticí Toyot Land Cruiser. S britskými dříči ale nic takového pravděpodobně nehrozí.

Land Rovery mají možnost ukázat, co dovedou, prakticky ihned po převzetí deseti z celkové dvacítky objednaných kusů. 8.1. totiž vyslala dva kontigenty na mise do zahraničí – po jednom do Makedonie a do Srbska. Do Makedonie odjelo celkem 40 policistů, jejich úkolem bude pomoc při střežení makedonsko-řecké hranice. Půjde tak již celkově o 15. misi českých policistů v lokalitě u města Gevgelija. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je zde role českých policistů poměrně zásadní. Patnáctka policistů vyslaná do Srbska bude mít za úkol zapojit se do střežení hranice s Bulharskem, působit bude v okolí příhraničního města Negotin. Terénní vozy z anglického Whitley jsou určeny právě na tyto a podobné zahraniční mise. Doprovodí je také VW Trasportery a z minulých misí „proslulá“ SUV Hyundai ix35.

Policie ČR tak potvrzuje své zalíbení v produktech automobilky Jaguar Land Rover Limited. V létě roku 2016 zakoupila dvě limuzíny Jaguar XJ pro bezpečnou přepravu osob. Dodavatelem byl plzeňský autosalon Petra Dajbycha. Tento podnikatel přitom o rok dříve prodal tehdejšímu ministru vnitra Chovancovi byt v lukrativní vilové čtvrti. Zda je dodavatelem i dvacítky Land Roverů, zatím není známo

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články