Policie vás díky tomuto odhalí kdykoliv a kdekoliv. Jak to dělají a co používají?

                   

Drony se na trhu objevily před pár lety a významnou měrou ovlivnily nejednu profesi, která díky těmto strojům může být efektivnější. Dron je jakási mini-helikoptéra, kterou je možné řídit dálkovým ovládáním a ve spojení s kamerou, která na dron může být umístěna, je možné pořídit záběry z míst, která by jinak byla téměř nedostupná. Dron vydrží létat většinou 45 minut a pokud máte náhradní baterii, tak po její výměně můžete pokračovat. Drony, které jsou určeny pro běžné spotřebitele, můžete koupit už od pár tisíc korun, naopak profesionální drony, které využívá právě i Policie, jsou záležitostí několika desítek tisíc korun.

Policie vytipovala úseky, které jsou v daných regionech nebezpečné a zaměřila se na přestupky, které nyní může díky dronům v těchto místech sledovat. Jedná se zpravidla o porušení zákazu předjíždění, případně překročení povolené rychlosti. Překročení povolené rychlosti se zatím testuje, protože to znamená umístění dalšího přístroje na dron a zde hraje váha klíčovou roli. Pozor si tedy musíte dávat především v místech, kde na vás čekají plné čáry, případně zákazy otáčení a podobně. Dronů se zatím nemusíte bát v městských oblastech, protože létání s drony nad lidmi je přísně regulováno a tak největší nebezpečí čekejte na komunikacích první třídy.

Jak tedy vše funguje? Policie si vytipuje lokalitu a na místo se vydá specializovaná hlídka, ve které je i proškolený pilot dronu. Pilot dálkovým ovládáním umístí dron do lokality, odkud je vidět oblast, kterou hlídka monitoruje, a následně čekají na řidiče, který v daném místě přestupek provede – to je stejné vždycky. Dron může být ve vzduchu umístěn buď na jednom místě, nebo je možné řidiče „pachatele“ dronem doprovázet a monitorovat delší dobu. Na dronu jsou umístěny kvalitní kamery, takže není pro policisty problém nasnímat státní poznávací značku a přesně tak identifikovat vůz, který přestupek spáchal. Po několika kilometrech se pachatel dostává k policejní hlídce, kde je zastaven a může si na notebooku prohlédnout záznam svého přestupku.

V současnosti není monitoring drony zatím natolik rozšířený, protože policie jich nemá zatím velké množství a na jejich řízení je potřeba absolvovat kurz. Druhým důvodem je, že výdrž dronů zatím není nikterak dlouhá, jedná se o maximálně 40 minut, kdy dron ve vzduchu udržíte, následně je potřeba baterie vyměnit a třetím faktorem je počasí. Podmínky pro létání s dronem musí být ideální, protože ovládat dron za deště či větrného počasí může být náročné a zároveň i nebezpečné. Dron s vybavením může vážit až 10 kilo a v případě jeho pádu se může nejen poškodit, ale i způsobit újmu na zdraví, či majetku.

Policie stejně jako jakákoli jiná instituce jde s dobou a je jisté, že drony budou do budoucna využívány více a více. Situace, pro které je dnes zapotřebí vrtulníku, jako například demonstrace, či povodňová situace, to vše bude možné drony bez problému sledovat. Nejinak tomu bude i v případě dopravních prostředků a do budoucna i sledování podezřelých vozidel. Vzhledem k tomu, že dron se obvykle pohybuje v 50 metrech výšky a téměř kolmo nad vozidlem, tak je pro řidiče velice složité jej zahlédnout a zároveň se věnovat řízení. Sledování řidičů, kteří ale předjíždějí na plné čáře je určitě užitečné a tak policie doufá, že řidiči raději sundají nohu z plynu, než aby na obloze hledali dron, který dohlíží na jejich chování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná