Drony se na trhu objevily před pár lety a významnou měrou ovlivnily nejednu profesi, která díky těmto strojům může být efektivnější. Dron je jakási mini-helikoptéra, kterou je možné řídit dálkovým ovládáním a ve spojení s kamerou, která na dron může být umístěna, je možné pořídit záběry z míst, která by jinak byla téměř nedostupná. Dron vydrží létat většinou 45 minut a pokud máte náhradní baterii, tak po její výměně můžete pokračovat. Drony, které jsou určeny pro běžné spotřebitele, můžete koupit už od pár tisíc korun, naopak profesionální drony, které využívá právě i Policie, jsou záležitostí několika desítek tisíc korun.
Policie vytipovala úseky, které jsou v daných regionech nebezpečné a zaměřila se na přestupky, které nyní může díky dronům v těchto místech sledovat. Jedná se zpravidla o porušení zákazu předjíždění, případně překročení povolené rychlosti. Překročení povolené rychlosti se zatím testuje, protože to znamená umístění dalšího přístroje na dron a zde hraje váha klíčovou roli. Pozor si tedy musíte dávat především v místech, kde na vás čekají plné čáry, případně zákazy otáčení a podobně. Dronů se zatím nemusíte bát v městských oblastech, protože létání s drony nad lidmi je přísně regulováno a tak největší nebezpečí čekejte na komunikacích první třídy.
Jak tedy vše funguje? Policie si vytipuje lokalitu a na místo se vydá specializovaná hlídka, ve které je i proškolený pilot dronu. Pilot dálkovým ovládáním umístí dron do lokality, odkud je vidět oblast, kterou hlídka monitoruje, a následně čekají na řidiče, který v daném místě přestupek provede – to je stejné vždycky. Dron může být ve vzduchu umístěn buď na jednom místě, nebo je možné řidiče „pachatele“ dronem doprovázet a monitorovat delší dobu. Na dronu jsou umístěny kvalitní kamery, takže není pro policisty problém nasnímat státní poznávací značku a přesně tak identifikovat vůz, který přestupek spáchal. Po několika kilometrech se pachatel dostává k policejní hlídce, kde je zastaven a může si na notebooku prohlédnout záznam svého přestupku.
V současnosti není monitoring drony zatím natolik rozšířený, protože policie jich nemá zatím velké množství a na jejich řízení je potřeba absolvovat kurz. Druhým důvodem je, že výdrž dronů zatím není nikterak dlouhá, jedná se o maximálně 40 minut, kdy dron ve vzduchu udržíte, následně je potřeba baterie vyměnit a třetím faktorem je počasí. Podmínky pro létání s dronem musí být ideální, protože ovládat dron za deště či větrného počasí může být náročné a zároveň i nebezpečné. Dron s vybavením může vážit až 10 kilo a v případě jeho pádu se může nejen poškodit, ale i způsobit újmu na zdraví, či majetku.
Policie stejně jako jakákoli jiná instituce jde s dobou a je jisté, že drony budou do budoucna využívány více a více. Situace, pro které je dnes zapotřebí vrtulníku, jako například demonstrace, či povodňová situace, to vše bude možné drony bez problému sledovat. Nejinak tomu bude i v případě dopravních prostředků a do budoucna i sledování podezřelých vozidel. Vzhledem k tomu, že dron se obvykle pohybuje v 50 metrech výšky a téměř kolmo nad vozidlem, tak je pro řidiče velice složité jej zahlédnout a zároveň se věnovat řízení. Sledování řidičů, kteří ale předjíždějí na plné čáře je určitě užitečné a tak policie doufá, že řidiči raději sundají nohu z plynu, než aby na obloze hledali dron, který dohlíží na jejich chování.