Polská policie omezuje kontroly na alkohol. Kvůli hrozbě koronaviru

                   

Koronavirus už řídí i v Evropě a řada zemí kvůli tomu přijímá i bezpečnostní opatření. A ty se týkají také motoristů. Jedno takové konkrétní opaření je aktuálně zaváděno v Polsku. Jedná se o kontroly alkoholu u řidičů, které hlídka na jejich cestě zastaví. V souvislosti s nákazou koronavirem totiž mohou být takové kontroly celkem rizikové.

Problém s alkohol testery

Hlavní problém podle všeho spořívá ve využívání moderních alkohol testerů, které jsou v takzvané beznáústkové podobě. Ty fungují na principu fouknutí vzduchu k místu, kde se nachází čidlo. To ihned vyhodnotí, zda řidič požil, nebo nepožil alkoholický nápoj. Tento způsob testování řidičů na alkohol je spolehlivý, rychlý a také ekonomický. Nyní však může přinášet problémy, jelikož může zvýšit možné riziko nákazy koronavirem.

Dojde k ukončení testování?

Řada řidičů se ptá, zda tedy z tohoto důvodu dojde k ukončení testování na alkohol, což by mohlo znamenat, že toho řada jedinců začne zneužívat a dojde tak k tomu, že budou jezdit pod vlivem. To by bezpečnost na silnicích mohlo výrazně snížit. Na to polská policie reaguje prohlášením, že testy na alkohol budou u řidičů prováděny i nadále. Jenom patrně dojde k tomu, že četnost takových kontrol bude v těchto dnes patrně menší. S největší pravděpodobností tak budou dýchat jenom ti, u kterých bude mít policie skutečné podezření na to, že by v dechu a tedy i v krvi nějaký ten alkohol mít mohli.

Použití testerů s náustky

V reakci na riziko šíření nákazy koronavirem se polská policie vrátí k testování tak, jako bylo běžné dříve. Modernější alkoholtestery zatím využívat nebude a vrátí se ke klasice, ve formě testerů s takzvanými náustky. Ten si každý řidič vybalí z obalu, nasadí a fouká přímo do něho. Daný náustek mu následně zůstává. Tato forma je podle několika vyjádření mnohem přijatelnější řešení, zvláště pokud je třeba myslet na bezpečnost a riziko nákazy snižovat.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články