Polská policie vyhlásila výběrové řízení na elektromobily. Téměř žádný nevyhovuje

                   

Polská policie chce jít s dobou a tak se rozhodla, že svůj vozový park doplní i moderními vozy v podobě elektromobilů. Ty mohou být celkem dobrou volbou často pro jejich výkon a dobré zrychlení. Negativem může být pochopitelně dojezd, ale i to, že ne všechny vyhovují potřebám policejního sboru. A právě toto nyní zjistila varšavská policie, která vyhlásila výběrové řízené na nová auta.

Požadavky byly jasné

Podívejme se na to, jaké požadavky policie na elektrické auto měla. Vozy musí být výkonné a tak je třeba, aby mělo auto pod kapotou minimálně 204 koní. Dále musí elektromobil vyvinout rychlost minimálně 160 kilometrů v hodině. Důležitý je také dojezd, který by měl být alespoň 550 kilometrů, při běžné jízdě ve městě.

Dále policie myslela i na konkrétní rozměry, jako je výška maximálně 1 570 mm, nebo délka minimálně 4 350, jelikož cílem vozu je také určitá praktičnost. Potom bylo ve výběrovém řízení ještě několik detailů, které zúžily možné kandidáty jenom na několik aut. V tu chvíli se může zdát, že výběr bude. To je ale omyl.

Jaký elektromobil mohl teoreticky vyhovovat?

Pokud se podíváme na to, jaký elektromobil by mohl polské policii teoreticky vyhovovat, tak se jedná o vozy Hyundai Ioniq, Nissan Leaf, e-Kia Niro a Jaguar-tempo, Porsche Taycan Tesla Model 3 a Tesla Model S. Nabídka se sice zdá široká, ale pojďme vyřazovat. Nissan a Hyundai vypadávají kvůli rychlosti, další zase vypadávají kvůli dojezdu.

A co nám tedy nakonec zbývá? Je to dvojice elektromobilů. Tím prvním je Kia e-Niro, která by dané požadavky měla zvládnout a tím druhým bude vůz Tesla Model S. Zda si varšavská policie z této omezené nabídky nakonec vybere, nebo sníží požadavky, to nevíme. Možné je i to, že výběrové řízení bude dost možná zrušeno a policie se raději vrátí k osvědčeným spalovacím motorům, kde je výběr přece jenom zajímavější.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články