Policisté sousední země hlídají nové silniční zákony pomocí speciálních dronů. Řidič, musíte být ostražití, pokud tudy projíždíte na dovolenou

Policie v Polsku bude kontrolovat dodržování nově zavedených předpisů o minimální vzdálenosti mezi vozidly pomocí speciálních dronů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od začátku června jsou v Polsku nové silniční předpisy týkající se minimální vzdálenosti mezi vozidly na dálnicích a rychlostních silnicích. Většina řidičů si však nad těmito novými zákony příliš nelámala hlavu, protože se tyto rozestupy budou policii špatně kontrolovat. To se však má v následujících dnech změnit, protože příslušníci policie dostanou k dispozici nové drony, které jim s touto prací budou pomáhat.

Nové kontrolování policie pomocí dronů

Policie už tuto inovativní technologii vyzkoušela, a to konkrétně na silnici S7 z Jaworzna do Chęcin. Podle dostupných informací akce přinesla úspěch, takže se bude znovu opakovat. Takovýto způsob kontrol výrazně zvyšuje efektivitu policie a zároveň i bezpečnost celého provozu. Za první tři hodiny našli policisté hned tři řidiče, kteří porušili právě nově stanovený zákon. Ihned obdrželi pokutu, která se může vyšplhat v přepočtu až na 2 800 korun. Není tedy radno si s novým předpisem zahrávat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzdálenost mezi vozidly se mění v závislosti na jejich rychlosti

Nové polské předpisy stanovují, že řidič musí být od vozidla před ním vzdálený alespoň polovinu metrů vyvinuté rychlosti v kilometrech za hodinu. V praxi to znamená, že když řidič jede rychlostí 160 km/h, automobil před ním musí být vzdálený alespoň 80 metrů, jinak dochází k porušení nového silničního předpisu. Rozestup mezi vozidly v metrech se dá vypočítat jednoduše tak, že rychlost vozu vydělíte dvěma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyšší bezpečnost, nebo pouze více pokut

Jestli bude tento krok v Polsku úspěšný, nebo ne, se ukáže časem. V lepším případě dojde ke zvýšení bezpečnosti provozu na dálnicích a rychlostních silnicích, což je také cílem. Anebo v tom horším pro řidiče přibude více peněz za pokuty do státního rozpočtu. Tak či tak drony ulehčí práci policistům a zpřesní jejich kontroly.

Zdroj: Car and Driver, Auto Świat

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články