Polsko je v kontrole historie vozu o pořádný krok napřed. Spouští centrální portál

                   

Zjistit historii konkrétního vozidla může být mnohdy nadlidský úkol. Ano, existují různé databáze, kde se lze dopátrat řady informací. Nutno ale dodat, že dané databáze jsou vesměs placené, stejně jako je faktem, že nejsou stoprocentní. Zájemce tak musí v mnoha případech doslova riskovat a doufat, že s jeho vozem bude vše v pořádku. Podobná situace byla donedávna i v sousedním Polsku. Nyní se zde vše změnilo.

Polsko spouští nový centrální portál umožňující snadnou kontrolu vozu

Zajímavostí tohoto webu je, že se jedná o centrální portál, který je spravovaný přímo státem. To znamená primárně výhodu v tom, že přímo sem míří veškeré informace, které se konkrétního auta týkají. Případný zájemce o koupi vozu tak zadá VIN, popřípadě i další informace a může ihned zjistit řadu pro něj důležitých věcí.

Mezi ty hlavní informace patří například to, zda má vozidlo technickou a od kdy do kdy je platná. Stejně tak zjistí stav kilometrů při poslední technické prohlídce. Nechybí ale ani informace o roku výroby auta, o motorizaci a řada dalších faktů, které pomohou lepší identifikaci. Toto všechno má primárně zamezit různým podvodům při prodeji ojetých vozidel.

Nejde o jediné informace, které budou dostupné

Unikátem daného portálu má být to, že kromě těchto základních informací je možné dohledat i celou řadu dalších. Lze dokonce zjistit, zda auto není odcizené, či již není vedené jako zlikvidované. Také je možné zjistit i to, jak bylo bourané a jaká vznikla škoda. To jsou poměrně zajímavá data, která se každému kupujícímu musí hodit.

Zdarma a z celé řady okolních zemí

S unikáty stále ještě nekončíme. Tento vládní portál je k dispozici zcela zdarma a nezahrnuje data pouze z Polska, ale i z celé řady jiných zemí. Příkladem je třeba Francie, Itálie, ale i Nizozemsko nebo Švédsko. Drobným problémem je, že nevyužívá data z Německa, kam se pro auta stále hojně jezdí. Na druhou stranu je třeba říci, že Poláci mají aspoň něco. U nás je kontrola auta mnohem komplikovanější.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub