Používáte palubní kameru? Pozor na situace, kdy se to může vymstít

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Palubní kamery jsou v autech velmi populární a roste počet řidičů, kteří je používají. Nejčastěji se hodí jako pomocník při dokazování viníka dopravní nehody. Záznam z palubní kamery jasně ukáže, jak se celá věc stala. Nejsou to ale pouze pozitiva, která kamery mají. Objevovat se mohou i negativa a použití daného zařízení se může dokonce i vymstít. Kdy a proč?

Pozor na správné umístění

Vyhláška říká, že byste měli mít dobrý výhled z vozu a že byste neměli mít nic umístěné v zorném poli řidiče. A b tu chvíli může nastat problém. Ne všechny kamery jsou malé a umístitelné třeba k zpětnému zrcátku. Některé jsou celkem velké a k tomu když přidáte i jejich umístění spíše před řidiče, než do středu čelního skla, může nastat problém. Pokud vás zastaví policejní hlídka a umístění vaší kamery se jí zdát nebude, dostanete pokutu.

Záznamy jsou jenom pro vás

Natáčet na veřejných místech můžete, ale záznam lze použít výhradně pro vaši potřebu. Pokud byste ho zveřejnili třeba na sociálních sítích, video portálech, nebo kdekoliv jinde, může vám za to hrozit pokuta. Proč? Je to zákon na ochranu osobních údajů, který má chránit právě osoby na daných záznamech. Jedinou výjimkou, kdy je možné záznam „poslat“ dále, je situace když si ho vyžádá policie.

Záznam může usvědčit i vás

Už se objevila celá řada případů, kdy záznam z palubní kamery pomohl jasně popsat situaci, ale zároveň usvědčil i majitele, že nejel tak, jak se má. Nejčastěji šlo například o porušení různých zákazům nebo o porušení rychlosti. Pokud se vám něco podobného stane, můžete být následně i pokutováni, stejně jako vám bude přičten určitý podíl například na konkrétní dopravní nehodě. Kamera tak pomůže odhalit pravdu, ale zároveň vás může i usvědčit.

Do zahraničí opatrně

U nás je použití palubních kamer dovoleno v podstatě bez omezení – pokud je umístěna tak, jak má. V zahraničí to už bývá jiné. Pokud míříte do cizí země, je dobré si zjistit, jaká je zde legislativa. Ta se často netýká palubních kamer jako takových, ale spíše pořizování záznamů z vašeho vozu. Nejbližší zemí, kde platí zákaz, je Rakousko – průjezdní země všech, co jezdí na dovolenou do Chorvatska, nebo do Itálie. Dále je to ale například také Švýcarsko, dále Lucembursko, nebo Portugalsko. Všude tam na kameru v autě pozor.

Při nehodě může být nebezpečná

V jednom z našich předchozích článků jsme vás informovali o tom, nakolik stoupne při nehodě váha přepravovaných předmětů. Pokud nejde o kvalitní kameru, dobře připevněnou, může se v případě dopravní nehody uvolnit a zranit vás. V tu chvíli neváží pouze několik set gramů, ale její hmotnost bude podstatně vyšší. Stoupá tak riziko celkem výrazného zranění nejenom vaší osoby, ale i pasažérů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články